Setki zatrzymanych w Moskwie

/ Nigel Swales \ CC BY-SA 2.0

  

Około 300 osób zatrzymała dziś policja w centrum Moskwy. Do zatrzymań doszło także w innych miastach Rosji. Według mediów niezależnych zatrzymywano głównie zwolenników opozycjonisty Wiaczesława Malcewa i jego zdelegalizowanego ruchu Artpodgotowka.

Organizacja OWD-Info, która monitoruje zatrzymania w Rosji, podała, że w całym kraju zatrzymano 330 osób, z których 296 trafiło na komisariaty w Moskwie.

Policja poinformowała ze swej strony, że w stolicy zatrzymała 263 osoby za naruszenia porządku publicznego.

Jak podaje OWD-Info, wśród zatrzymanych w Moskwie są zwolennicy Malcewa, aktywiści petersburskiego ruchu Wiesna, blogerzy Michaił Swietow i Michaił Pożarski oraz wolontariusze zaangażowani w kampanię opozycyjnego polityka Aleksieja Nawalnego.

Zatrzymania zaczęły się około godz. 12 (godz. 14 czasu polskiego) w rejonie placu Maneżowego obok Kremla. W miejscu tym dyżurowały dodatkowe siły policji. Od południa na plac przybywali ludzie, którzy nie wznosili haseł i nie mieli transparentów, a niektórzy mieli na sobie ubiory maskujące. Policja rozpoczęła kontrole i sprawdzanie zawartości toreb i plecaków.

Źródło w policji cytowane przez agencję TASS oznajmiło, że ponad 200 osób zebrało się na placu Maneżowym w ramach akcji odbywającej się bez zezwolenia władz. Większość zatrzymanych to zwolennicy organizacji nacjonalistycznych - oświadczyło źródło, dodając, że u tych osób znaleziono noże, kastety i inne niedozwolone przedmioty.

Do zatrzymań doszło także na centralnej arterii stolicy - ulicy Twerskiej. Na komisariaty trafiły osoby niezwiązane z ruchem Malcewa, ale z informacji niezależnych mediów wynika, że funkcjonariuszy interesował głównie ten ruch.

Dane OWD-Info mówią także o zatrzymaniach w pięciu innych miastach: Petersburgu, Krasnodarze, Rostowie nad Donem, Permie i Krasnojarsku.

Malcew, który w przeszłości był deputowanym do parlamentu obwodu saratowskiego, jest określany jako aktywista prawicowy. Jego krytycy zarzucają mu głoszenie ksenofobicznych poglądów. W ostatnich latach zdobył popularność, prowadząc w internecie programy polityczne w formie wideoblogów na kanale o nazwie Artpodgotowka. Od kilku lat publicznie zapowiadał, że w Rosji dojdzie do rewolucji, i podawał jej datę jako 5 listopada 2017 roku. Wzywał swych zwolenników, by tego dnia wyszli na ulice. Artpodgotowka, która jest nieformalnym ruchem - a według Malcewa jedynie kanałem internetowym, wokół którego gromadzą się jego sympatycy - została zdelegalizowana sądownie pod koniec października. Sam Malcew opuścił Rosję latem br., gdy wszczęto wobec niego sprawę karną dotyczącą ekstremizmu.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalena.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Radni sejmiku przeciw ideologii LGBT

/ lauramba

  

Stanowisko "w sprawie sprzeciwu wobec prób wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych oraz promocji tej ideologii w życiu publicznym", przyjęli w uchwale podczas środowej sesji radni sejmiku województwa świętokrzyskiego.

Projekt uchwały włączono do programu sesji na wniosek klubu radnych PiS w sejmiku.

W stanowisku radni wyrazili "głęboką dezaprobatę i zdecydowany sprzeciw wobec prowadzonych przez liberalne środowiska polityczne i społeczne prób promocji ideologii opartej na afirmacji LGBT, stojących w jawnej sprzeczności z dziedzictwem kulturowym i wielowiekowymi tradycjami chrześcijańskimi nie tylko Regionu Świętego Krzyża, ale także Polski i Europy".

"Nie zgadzamy się, aby w oparciu o źle pojętą polityczną poprawność działacze wywodzący się ze środowisk LGBT żądali praw do kształtowania podstaw programowych w edukacji naszych dzieci oraz ingerowali w przysługujące tylko i wyłącznie rodzicom prawa do wychowywania dzieci zgodnie z wyznawanymi przez nich wartościami"

– podkreślono.

W stanowisku radni deklarują m. in. "wszelką pomoc w obronie ładu społecznego oraz opartych na Konstytucji RP praw rodziców do wychowywania swoich dzieci zgodnie ze swoimi tradycjami i przekonaniami, a także systemu oświaty wolnego od nachalnej propagandy i prób podważenia zasad społecznych opartych na chrześcijaństwie i spuścizny wielu wieków historii Polski".

Radni ocenili także w dokumencie, iż "tolerancja" staje się obecnie "zakładnikiem środowisk LGBT w walce o wprowadzenie tej ideologii w szkołach, a także w życiu publicznym i politycznym". Zaapelowali do świętokrzyskich samorządów o "zdecydowany sprzeciw wobec tego typu prób".

Radny opozycji Jan Maćkowiak (Koalicja Obywatelska) w dyskusji podkreślił, że samorządy powinny "włączać, a nie wykluczać, jednoczyć, a nie dzielić". "Mniejszości objęte pojęciem LGBT nieustannie spotykają się w Polsce ze stereotypami, dyskryminacją oraz przemocą motywowaną uprzedzeniami. My, jako samorząd, powinniśmy korzystać ze wszystkich należnych nam praw i dostępnych w granicach kompetencji narzędzi, aby poprawiać sytuację osób narażanych na dyskryminację, ze względu na orientację seksualną, także tożsamość płciową" – podkreślił.

Przewodniczący klubu radnych PiS w sejmiku, członek zarządu województwa Marek Bogusławski wskazał, że Konstytucja RP "jasno określa", że rodzina, małżeństwo stworzone przez kobietę i mężczyznę, są "najważniejszą komórką społeczną w Polsce". "Proszę nie mówić tu o wykluczeniu. To, że ktoś ma swoje preferencje seksualne – proszę niech on sobie ma – ale ja sobie nie życzę, żeby moje wnuki, dzieci, były zarażone tego typu działaniami (...) Chcę przypomnieć, że Polska to przede wszystkim chrześcijaństwo. To przede wszystkim chrześcijaństwo powodowało przez wieki to, że jesteśmy dzisiaj narodem polskim i że mamy wolną Polskę. Nie jakieś mniejszości seksualne" – dodał.

W 30-mandatowym sejmiku województwa świętokrzyskiego większość tworzą radni wybrani z list PiS – 16 osób. PSL ma dziewięciu radnych, z list Koalicji Obywatelskiej wybrano trzech, po jednym mandacie mają przedstawiciele komitetów: SLD Lewica Razem i Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty.

W sesji uczestniczyło 20 radnych sejmiku. Za przyjęciem uchwały było 16 radnych (14 z klubu PiS i dwóch z PSL), przeciw – dwóch radnych Koalicji Obywatelskiej, głosu nie oddały dwie radne PSL.

Uchwała ze stanowiskiem ma zostać przekazana m.in. prezydentowi, premierowi, resortowi oświaty, a także samorządom gmin i powiatów województwa świętokrzyskiego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl