Projekty finansowane i realizowane są przez rady dzielnic we współpracy z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku.

Pierwsza biblioteczka plenerowa czyli zamykana, przeszklona budka na książki została otwarta w grudniu ubiegłego roku w dzielnicy Osowa w Gdańsku, w pasie zieleni przy ul. Jednorożca. Pierwsze książki przekazali między innymi mieszkańcy dzielnicy. Obecnie regularnie dostarcza je Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.

- Projekt pilotażowy, związany z otwarciem pierwszej biblioteczki plenerowej, doskonale się sprawdził, dlatego postanowiliśmy go kontynuować – mówi Monika Bednarska, wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Gdańsk Osowa, inicjatorka projektu.

Do połowy listopada na terenie dzielnicy, w Parku Chirona ma powstać nowa budka.

Książki będące w zasobach biblioteczek można wypożyczyć, oddać lub wymienić na inne lektury w dowolnym, dogodnym terminie. Szafki nie są zamykane na klucz.

Na początku grudnia dwie biblioteczki plenerowe mają stanąć na Przymorzu Wielkim – w pasach zieleni przy ul. Jagiellońskiej i ul. Olsztyńskiej. Przewodniczący zarządu tej dzielnicy Krzysztof Skrzypski tłumaczy, że dwie małe biblioteczki plenerowe staną na zieleńcach w miejscach na co dzień uczęszczanych przez mieszkańców.

- Książki, które sami zgromadziliśmy, już czekają na potencjalnych czytelników - dodaje.