Gazprom lobbował na rzecz Nord Stream 2?

/ wikipedia.org/kremlin.ru/CC BY 4.0

  

Gazprom, który obawiał się o pomyślność budowy gazociągu Nord Stream 2, miał przeznaczyć niemal milion dolarów na lobbowanie na rzecz projektu w Waszyngtonie – wynika z informacji portalu biznesowego RBC.

Zdaniem portalu RBC sankcje podpisane w sierpniu przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa, dotyczące amerykańsko-rosyjskiej wymiany handlowo-inwestycyjnej, mogłyby mieć negatywny wpływ na budowę gazociągu Nord Stream2, pomiędzy Rosją a Niemcami.

W obawie przed tym, szwajcarska firma Nord Stream 2, która jest oddziałe, Gazpromu, wydała w USA co najmniej 880 tys. dolarów na lobbowanie przeciwko sankcjom. Zgodnie z danymi zawartymi w senackiej bazie lobbingu, amerykańska firma Capitol Council miała otrzymać 150 tys. dolarów, grupa Hawksbill 80 tys. dolarów, a przedsiębiorstwo Robert Global 650 tys. dolarów.

Przedstawiciel Nord Stream 2, cytowany przez portal RBC, potwierdził, że lobbyści zostali zatrudnieni w Waszyngtonie, aby zapewnić, że "amerykańscy prawodawcy i zainteresowane strony zostały prawidłowo poinformowane o projekcie".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dorzeczy.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Przejęto 60 kilogramów kokainy

CBŚP / cbsp.policja.pl

  

Wspólne działania funkcjonariuszy CBŚP i KAS przy udziale Europolu oraz służb z Niderlandów doprowadziły do przejęcia 60 kilogramów kokainy, która miała trafić na europejski czarny rynek - poinformowało dziś Centralne Biuro Śledcze Policji i Krajowa Administracja Skarbowa.

Jak przekazała rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji nadkom. Iwona Jurkiewicz, do pierwszego przejęcia kokainy doszło w połowie marca w Rotterdamie.

"Policjanci w toku czynności służbowych ustalili, że jednym z kontenerów wpływającym do portu w Rotterdamie mają być przemycane znaczne ilości środków odurzających w postaci kokainy"

- poinformowała nadkomisarz.

"Za pośrednictwem oficera łącznikowego CBŚP przy Europolu, przekazali natychmiast tę informację służbom z Niderlandów. Efektem wspólnych działań było ujawnienie i zabezpieczenie 35 kilogramów czystej kokainy ukrytej w klimatyzatorze kontenera" - podała policjantka.

Rzeczniczka CBŚP wskazała, że na tym się nie skończyło. "Ścisła współpraca z funkcjonariuszami pomorskiej i mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej doprowadziły do ustalenia kolejnego kontenera. Tym razem pod koniec marca towar wpłynął na jednym ze statków do portu w Gdańsku" - dodała.

Z kolei rzeczniczka szefa KAS Anita Wielanek poinformowała, że narkotyki były ukryte w przestrzeni agregatu elektrycznego kontenera chłodniczego.

"Dostęp do nielegalnego towaru znajdującego się w luku towarowym ładowni był utrudniony i wymagał użycia specjalistycznego sprzętu. Tutaj nieocenione okazały się umiejętności oraz doświadczenie funkcjonariuszy pomorskiej KAS, którzy - korzystając z uprzęży linowych i technicznego sprzętu do kontroli - dotarli do kontenera. Wewnątrz ukrytych było 25 paczek zawierających podejrzaną substancję. Badanie testerem narkotykowym wykazało, że jest to kokaina" - tłumaczyła rzeczniczka szefa KAS.

Łącznie podczas dwóch akcji funkcjonariusze zabezpieczyli 60 kilogramów kokainy o czarnorynkowej wartości nie mniejszej niż 25 mln zł. "Trwają dalsze czynności zmierzające do ustalenia osób odpowiedzialnych za zorganizowanie przemytu" - zaznaczyły rzeczniczki KAS i CBŚP.

Śledztwo dotyczące zabezpieczonych narkotyków w gdańskim porcie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts