Prawa chrześcijan w Ziemi Świętej zagrożone

– Historycznie utrwalone prawa wspólnot chrześcijańskich w Ziemi Świętej są w zagrożeniu, ponieważ atakuje się status quo, reguły skodyfikowane, które od wieków regulują ich życie oraz chronią dostęp do Miejsc Świętych i zarządzanie nimi. Są grupy, które chciałyby to zmienić – alarmuje grecko-prawosławny patriarcha Jerozolimy. Teofil III dodał, że to niebezpieczeństwo dotyczy nie tylko jednej ze wspólnot chrześcijańskich, ale wszystkich.

pompi/pixabay.com

Jak podało Radio Watykańskie, w wywiadzie dla włoskiej gazety „La Stampa” patriarcha poinformował o złożonym w parlamencie Izraela projekcie prawnym, który – gdyby go przyjęto – postawiłby w bardzo trudnej sytuacji prawo Kościołów do swoich własności. Przewiduje on bowiem, iż państwo pod pewnymi warunkami mogłoby wywłaszczyć daną wspólnotę z jej dóbr. 

Już sam fakt, że jedna trzecia parlamentarzystów izraelskich podpisała się pod nim, powinien zabrzmieć dla wszystkich jak dzwonek alarmowy
– dodał Teofil III. 

Reakcją zwierzchników wspólnot chrześcijańskich Ziemi Świętej na ten fakt była wspólna deklaracja, w której stwierdzili, że jest to jedna z systematycznych prób uderzenia w Miasto Święte i osłabienia obecności chrześcijan na tej ziemi.

 Źródło: radiovaticana.va, niezalezna.pl

 

#Teofil III #chrześcijanie #Ziemia Święta #Jerozolima

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo