Kozaki zasiliły ukraińską armię

/ flickr.com

  

Wojska Lądowe Ukrainy otrzymały niedawno dziesięć wielozadaniowych kołowych pojazdów opancerzonych Kozak 2 wyprodukowanych przez kijowskie przedsiębiorstwo NPO Practika – informuje portal Defence Blog.

Lekki samochod opancerzony Kozak 2 może wykonywać zarówno misje transportowe, jak i patrolowe oraz eskortowe Pojazd powstał na podwoziu ciężarówki Iveco Eurocargo o napędzie 4x4. Kozak ma zwiększoną wytrzymałość na wybuchy min i ładunków wybuchowych, która odpowiada normie STANAG 2a i 2b dzięki konstrukcji kadłuba pojazdu, który uformowany jest w kształt litery V. Z kolei osłona balistyczna odpowiada normie STANAG 2 i daje ochronę przed pociskami kal. 7.62 mm. Silnik o mocy 280 koni mechanicznych umożliwia osiągniecie 120 km/h, jego zasięg wynosi aż 1000 km. Uzbrojenie Kozak 2 może stanowić zarówno karabin maszynowy kal. 7.62 mm, 12.7 mm. jak i automatyczny granatnik. Kozak 2 jest w stanie zabrać do 15 żołnierzy, w tym 3 członków załogi. Pojazdy te zastępują używane przez ukraińską armię samochody terenowe UAZ-469 i UAZ-3151.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Tagi

Wczytuję komentarze...


191 osób wyzdrowiało w Polsce

/ pixabay.com

  

- W związku z koronawirusem hospitalizowanych 6 kwietnia było 2 tys. 476 osób, wyzdrowiało 191 osób. Dodatkowo na kwarantannie przebywało w tym czasie 148 tys. 130 osób, a 36 tys. 391 objęto nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – poinformowało Ministerstwo Zdrowia, przedstawiając dane z poprzedniego dnia.

Zakażenie koronawirusem od 4 marca, kiedy poinformowano o pierwszym przypadku, potwierdzono dotąd u 4 tys. 413 osób, z których 107 zmarło.

Hospitalizacja oznacza, że osoba przebywa w szpitalu, ale niekoniecznie jest to osoba zakażona koronawirusem. Niektóre osoby mają objawy chorobowe charakterystyczne dla COVID-19, ale może to być np. grypa. Przeprowadzenie badania diagnostycznego pozwala ustalić, czy osoba hospitalizowana jest zakażona wirusem SARS-CoV-2.

Natomiast kwarantanną objęte są przez 14 dni osoby zdrowe, które miały bliski kontakt z zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoby takie mają przebywać w domu, nie mogą się z nikim kontaktować, bo stanowią potencjalne źródło zakażenia. Dwa tygodnie to okres, który liczy się od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka.

Nadzór epidemiologiczny to mniej restrykcyjna forma izolacji osób, które nie miały bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale pośrednio osoba taka przebywała w ich otoczeniu. Przed dwa tygodnie osoba objęta nadzorem musi kontrolować swój stan zdrowia. Dwa razy dziennie mierzyć temperaturę. Nadzór odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts