Są naciski na członków komisji weryfikacyjnej

  

Członkowie komisji weryfikacyjnej WSI są wzywani na przesłuchania w prokuraturze, gdzie przedstawiane jest im zwolnienie z tajemnicy państwowej podpisane przez premiera Tuska i prezydenta Komorowskiego – mówi w rozmowie z portalem Niezależna.pl poseł Marek Opioła, były członek komisji weryfikacyjnej.

Na konferencji prasowej w Sejmie posłowie PiS nawiązali do przyjętej wczoraj uchwały, w której władze Prawa i Sprawiedliwości wyrażają swój stanowczy sprzeciw wobec prób pociągnięcia do odpowiedzialności karnej posła Antoniego Macierewicza.

Ponadto poseł Marek Opioła ujawnił, że członkowie komisji weryfikacyjnej WSI są przeświadczeni o tym, iż na Prokuratora Generalnego wywierany jest wpływ w celu odebrania immunitetu Antoniemu Macierewiczowi. Wzywani są też oni przez prokuraturę na przesłuchania, gdzie przedstawiane jest im zwolnienie z tajemnicy państwowej podpisane przez premiera Tuska i prezydenta Komorowskiego.

- Zgodnie z prawem z zwolnić z tajemnicy może jedynie przewodniczący komisji. Ani prezydent, ani premier nie mają takiej mocy – podkreśla w rozmowie z portalem Niezależna.pl poseł Marek Opioła.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości i były członek komisji weryfikacyjnej przypomina, że członkowie komisji dysponowali pełnym dostępem do materiałów operacyjnych Wojskowych Służb Informacyjnych i w swojej pracy cechowali się niezależnością.

- To jedyny przypadek od 1990 r., kiedy osoby spoza służb specjalnych mają pełny dostęp do materiałów operacyjnych wojskowych służb specjalnych. Zostało to zrobione po to, aby w sposób rzetelny i niezależny można było zweryfikować oświadczenia składane przez żołnierzy – podkreśla w rozmowie z portalem Niezależna.pl poseł Opioła.

Były członek komisji weryfikacyjnej WSI skierował już do Prokuratora Generalnego w tej sprawie pismo z uzasadnieniem, z którego wynika, że na mocy ustawy o ochronie informacji niejawnych (art. 4 ust. 2) nie można zwolnić z tajemnicy państwowej osoby, która taką tajemnicę posiada, w trybie domniemania.

- Dziwi mnie, że w tym momencie ta sprawa ma miejsce i jest tak ponaglana. Członkowie komisji weryfikacyjnej, którzy są wzywani do prokuratury, otwarcie mówią już o naciskach – tłumaczy poseł Marek Opioła.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Izrael: pierwszy przypadek koronawirusa

/ The Digital Artist

  

U Izraelczyka, który wrócił z Włoch, zdiagnozowano koronawirusa - poinformował zdrowia Izraela, potwierdzając pierwszy przypadek zakażenia na terenie kraju. Dwóch Izraelczyków zostało wcześniej zainfekowanych na wycieczkowcu Diamond Princess.

Izraelczyk, który wrócił z Włoch cztery dni temu, został przebadany i zdiagnozowany, co czyni go pierwszym w Izraelu nosicielem wirusa - powiedział na konferencji prasowej dyrektor generalny ministerstwa zdrowia, Mosze Bar Siman Tow.

Pacjent będzie przebywał w izolacji w szpitalu w Ramat Gan pod Tel Awiwem.

Całkowita liczba osób przebywających obecnie w kwarantannie domowej w Izraelu wynosi 1760, z czego 119 objęto kwarantanną w czwartek - podaje dziennik "Israel Hajom" na podstawie danych opublikowanych przez resort zdrowia. Do tej pory w całym kraju przeprowadzono 980 testów w celu wykrycia wirusa.

Minister spraw wewnętrznych Izraela Arie Deri ogłosił w czwartek, że zamierza podpisać zakaz wjazdu cudzoziemców z Włoch do Izraela. Jednocześnie nakaz przewiduje, że Izraelczycy, którzy przybędą z Italii do swego kraju, zostaną objęci dwutygodniową kwarantanną, podobnie jak w przypadku osób powracających z krajów Azji Wschodniej.

Nowy koronawirus zabił już ponad 2,7 tys. osób, w większości w Chinach, i rozprzestrzenił się w ponad 50 innych krajach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do około 80 tys.

W Europie największa epidemia ma obecnie miejsce we Włoszech, zwłaszcza w północnych regionach Lombardia i Wenecja Euganejska, gdzie odnotowano 14 zgonów i około 450 przypadków zakażenia. Większość zainfekowanych osób w krajach europejskich odwiedziła w ostatnim czasie Włochy

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts