W Berlinie powstał... islamski plac zabaw. Są podobizny brodatych muzułmanów, meczet i minarety

/ laterjay; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Inicjatywa budowy islamskiego placu zabaw wywołała sporo kontrowersji. W trakcie oficjalnego otwarcia pierwszego tego typu obiektu w Berlinie przekonywano, że „muzułmańskie dzieci będą mogły poczuć się jak u siebie”. Czym różni się islamski plac zabaw, od innych? W zasadzie wszystkim.

Jak informuje serwis swiato-podglad.pl Niemcy prześcigają się ostatnio w realizacji pomysłów opartych o modę na multi-kulti. Tym razem jednak poszli znacznie dalej. W Berlinie otworzono pierwszy islamski plac zabaw.

Zamiast domku na drzewie czy klasycznego zamku jest tam kolorowy meczet z żółtym półksiężycem otoczony czterema minaretami.

Plac zabaw powstał na jednym z  berlińskich osiedli.

- Charakterystyczne dla placu są plastikowe palmy, zdobienia w postaci brodatych muzułmanów oraz centralna część miejsca zabaw, którą zajmuje zwieńczony żółtym półksiężycem kolorowy meczet. Wokół świątyni znajdują się cztery minarety. Całość uzupełniają kładki i przeszkody spotykane na innych placach zabaw – relacjonuje serwis swiato-podglad.pl.

 W internecie rozgorzał spór. Zwolennicy placu zabaw przekonują, że „muzułmańskie dzieci będą się tam mogły poczuć jak u siebie”, natomiast przeciwnicy zwracają uwagę, że gdyby zamiast meczetu na placu zabaw znalazła się na przykład miniatura katolickiej katedry, wówczas krzyk podniosłyby wszystkie lewackie środowiska.

 
 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, swiato-podglad.pl, easybranches

Tagi

Wczytuję komentarze...

Łódź: kamienice na Włókienniczej wypięknieją

/ HuBar; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/deed.en

  

Jest już komplet wykonawców remontów 14 kamienic przy ul. Włókienniczej w Łodzi, co oznacza, że jeszcze w tym roku we wszystkich obiektach rozpoczną się prace, a wiosną 2020 r. będą wprowadzać się do nich pierwsi lokatorzy – poinformował łódzki magistrat.

Jak podała dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Agnieszka Kowalewska-Wójcik, na ul. Włókienniczej odnowionych zostanie 14 kamienic należących do miasta. Powstaną w nich 274 komfortowe mieszkania dla łodzian, a na parterach znajdzie się miejsce dla 49 lokali użytkowych.

Generalne remonty kamienic obejmą wymianę oraz montaż instalacji wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, gazowej i elektrycznej. Stropy w budynkach zostaną wzmocnione, więźby dachowe wymienione, natomiast klatki schodowe i lokale mieszkalne przejdą gruntowny remont.

Sama ulica Włókiennicza zyska charakter tzw. woonerfu (rodzaj ulicy posiadającej też funkcje deptaku, z ograniczonym ruchem samochodów. Efekt ten podkreślić mają nowe elewacje kamienic zdobione detalami architektonicznymi, których koncepcję przygotowano w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych oraz w Biurze Architekta Miasta. Wyjątkiem będzie wpisany do rejestru zabytków dom Hilarego Majewskiego pod numerem 11, który zostanie odrestaurowany pod okiem konserwatorów.

Remonty trzech pierwszych kamienic rozpoczęły się w zeszłym roku, natomiast wiosną ekipy budowlane wejdą do sześciu kolejnych - w tym do neorenesansowej siedziby Majewskiego. Latem rozpoczną się trzy kolejne remonty, a ostatnie dwa - przed końcem roku.

Według dyrektorki Biura ds. Rewitalizacji Joanny Skrzydlewskiej rewitalizacji ul. Włókienniczej towarzyszy także szeroki program społeczny. "W kamienicach poza mieszkaniami i lokalami użytkowymi powstanie przedszkole i placówka opiekuńczo-wychowawcza, zbudujemy mieszkania chronione i mieszkania przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami" – zaznaczyła.

Według planów ostatnie prace modernizacyjne w kamienicach mają był sfinalizowane w 2021 roku; wówczas rozpocznie się remont samej ulicy.

Cieszący się do tej pory złą sławą kwartał wokół Włókienniczej to "priorytetowy obszar rewitalizacji nr 1" - jedna z ośmiu części Łodzi oznaczonych w planie rewitalizacji obszarowej, obejmującej ponad 1,7 tys. ha, czyli ponad 6 proc. całkowitej powierzchni miasta. W najbliższych latach ulica oraz otaczający ją obszar ma zamienić się w przyjazną dla mieszkańców przestrzeń. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl