LWP planowało pacyfikację strajkujących zakładów w sierpniu 1980 r. Ujawniono sensacyjne dokumenty

W archiwach Wojskowego Biura Historycznego w Toruniu odnalezione zostały nieznane dokumenty, przedstawiające plany pacyfikacji strajkujących zakładów w sierpniu 1980 r. przez żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. - Mapy będące wstępem do pacyfikacji Stoczni Gdańskiej - przerażające - skomentował sprawę dr hab. Sławomir Cenckiewicz, szef WBH.

Czołgi LWP w Zbąszyniu w czasie stanu wojennego; zdjęcie ilustracyjne
J. Żołnierkiewicz - http://www.solidarnosc.gov.pl/index.php?document=48; Domena Publiczna

Na Twitterze historycy z Wojskowego Biura Historycznego poinformowali o odnalezieniu w toruńskich archiwach dokumentacji dotyczącej planowanej pacyfikacji przez żołnierzy LWP toruńskich zakładów pracy w sierpniu 1980 r. W teczce zatytułowanej "Dokumentacja opisowo-graficzna grupy operacyjnej D-twa P.O.W z akcji p. k. "Lato-80" od 15.08 do 02.09. 1980 r." znaleźć można m.in. telegram do dowódców jednostek od gen. dyw. Józefa Użyckiego, dowódcy Pomorskiego Okręgu Wojskowego.

"Na podstawie zarządzenia szefa sztabu Generalnego WP wstrzymać wyjście i przegrupowanie wojsk, wyznaczonych do ćwiczenia "Braterstwo broni - 80". Przygotowanie wojsk do ćwiczenia kontynuować w rejonach stałej dyslokacji"

- pisał gen. Użycki.

Ponadto, w dokumentacji znalazła się również mapa Gdańska z wyrysowanymi planami rozmieszczenia jednostek.

- Właśnie czytam... Mapy będące wstępem do pacyfikacji Stoczni Gdańskiej - przerażające. No, ale wiadomo, LWP czyli stała wojna z narodem

- skomentował ujawnienie dokumentacji dr hab. Sławomir Cenckiewicz.

 

Źródło: Twitter, niezalezna.pl

#pacyfikacja #Ludowe Wojsko Polskie #LWP #Sierpień 1980 #Toruń #Sławomir Cenckiewicz #WBH

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo