Obejrzeli i mają dość kłamstw - do KRRiT trafiają skargi na materiał TVN24

Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Dość manipulacji! – mówią widzowie, skarżąc się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na materiał programu „Polska i Świat” TVN24, w którym pojawiły się wprowadzające - ich zdaniem - w błąd twierdzenia dotyczące m.in. prawa aborcyjnego.

Instrukcję składania skargi do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wraz z przykładową treścią opublikował na swojej stronie internetowej Instytut „Ordo Iuris”. Czytamy w niej, że materiał „Polska idzie ramię w ramię z krajami islamskimi. Rząd pisze do ONZ, organizacje kobiece protestują” wyemitowany w programie „Polska i Świat” TVN24 w połowie października wprowadził w błąd telewidzów.

„Pada w nim stwierdzenie, że polski rząd apeluje do ONZ-etu, by przestała chronić prawo kobiet do legalnej aborcji. Według redaktora Tracza Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych, którego stroną jest Polska, mówi, że każde państwo może samo stanowić prawo, ale powinno gwarantować bezpieczny dostęp do aborcji w przypadku, gdy nienarodzone dziecko zostało poczęte w wyniku gwałtu lub cierpi na ciężkie upośledzenie” – czytamy.

Co więcej, w tekście umieszczonym pod materiałem filmowym pada stwierdzenie, że polski rząd miał rzekomo chcieć wykreślenia z Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych prawa kobiet do aborcji.

CZYTAJ WIĘCEJ: ​TVN24 z reprymendą. Za „niedochowanie należytej rzetelności i staranności”

W rzeczywistości polski rząd odniósł się wyłącznie do projektu dokumentu Komitetu Praw Człowieka ONZ, którego członkowie wyrażają swoje prywatne poglądy, przypominając, że z prawa międzynarodowego nie wynika obowiązek legalizacji aborcji.

„Wbrew twierdzeniom TVN24, w żadnym miejscu rząd nie apelował do ONZ o zaprzestanie ochrony któregokolwiek z praw zagwarantowanych kobietom ani nie domagał się wykreślenia jakiegokolwiek przepisu/sformułowania z Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych” – piszą autorzy skargi.

Domagają się tym samym nałożenia kary finansowej na stację TVN24 „za wprowadzanie widzów w błąd, co do obowiązującego stanu prawnego oraz za stygmatyzację ze względu na niepełnosprawność poprzez sugerowanie, że prawo powinno dopuszczać uśmiercanie dzieci niepełnosprawnych”.


Rzecznik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Teresa Brykczyńska przyznała w korespondencji z „Codzienną”, że do tej pory do KRRiT wpłynęło 16 skarg na materiał TVN24 (stan na wtorkowy wieczór).

„Zastosujemy, jak zwykle obowiązującą procedurę, tj. wystąpimy do nadawcy o przekazanie zapisu audycji i stanowisko wobec przedstawionych w skargach zarzutów” – zapewnia rzecznik.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wyłudzali datki na odbudowę Notre Dame. Jest śledztwo

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Frédéric BISSON/CC BY-SA 2.0

  

Paryska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie "oszustwa popełnionego przez grupę zorganizowaną". Objęto nim osoby, które podszywały się pod zbierających datki na odbudowę zniszczonej w pożarze katedry Notre Dame - informuje AFP. Francuska agencja powołuje się na prokuraturę, która apeluje o zachowanie czujności.

Śledztwo wszczęto po otrzymaniu skargi przez fundację Fondation du patrimoine. Zdaniem organizacji pewni ludzie, podając się za członków fundacji, wyłudzali pieniądze, które rzekomo miały zostać przeznaczone na odbudowę paryskiej świątyni. Oszuści do ofiar dzwonili i wysyłali e-maile, namawiając na wykonanie przelewów.

Przestępcy stworzyli również fałszywą stronę internetową, dzięki której podszywali się pod fundację.

W sumie na rekonstrukcję świątyni legalnie zebrano już około miliarda euro; środki wysyłają zarówno miliarderzy czy duże firmy, jak i zwykli obywatele. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl