Obejrzeli i mają dość kłamstw - do KRRiT trafiają skargi na materiał TVN24

Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Dość manipulacji! – mówią widzowie, skarżąc się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na materiał programu „Polska i Świat” TVN24, w którym pojawiły się wprowadzające - ich zdaniem - w błąd twierdzenia dotyczące m.in. prawa aborcyjnego.

Instrukcję składania skargi do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wraz z przykładową treścią opublikował na swojej stronie internetowej Instytut „Ordo Iuris”. Czytamy w niej, że materiał „Polska idzie ramię w ramię z krajami islamskimi. Rząd pisze do ONZ, organizacje kobiece protestują” wyemitowany w programie „Polska i Świat” TVN24 w połowie października wprowadził w błąd telewidzów.

„Pada w nim stwierdzenie, że polski rząd apeluje do ONZ-etu, by przestała chronić prawo kobiet do legalnej aborcji. Według redaktora Tracza Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych, którego stroną jest Polska, mówi, że każde państwo może samo stanowić prawo, ale powinno gwarantować bezpieczny dostęp do aborcji w przypadku, gdy nienarodzone dziecko zostało poczęte w wyniku gwałtu lub cierpi na ciężkie upośledzenie” – czytamy.

Co więcej, w tekście umieszczonym pod materiałem filmowym pada stwierdzenie, że polski rząd miał rzekomo chcieć wykreślenia z Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych prawa kobiet do aborcji.

CZYTAJ WIĘCEJ: ​TVN24 z reprymendą. Za „niedochowanie należytej rzetelności i staranności”

W rzeczywistości polski rząd odniósł się wyłącznie do projektu dokumentu Komitetu Praw Człowieka ONZ, którego członkowie wyrażają swoje prywatne poglądy, przypominając, że z prawa międzynarodowego nie wynika obowiązek legalizacji aborcji.

„Wbrew twierdzeniom TVN24, w żadnym miejscu rząd nie apelował do ONZ o zaprzestanie ochrony któregokolwiek z praw zagwarantowanych kobietom ani nie domagał się wykreślenia jakiegokolwiek przepisu/sformułowania z Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych” – piszą autorzy skargi.

Domagają się tym samym nałożenia kary finansowej na stację TVN24 „za wprowadzanie widzów w błąd, co do obowiązującego stanu prawnego oraz za stygmatyzację ze względu na niepełnosprawność poprzez sugerowanie, że prawo powinno dopuszczać uśmiercanie dzieci niepełnosprawnych”.


Rzecznik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Teresa Brykczyńska przyznała w korespondencji z „Codzienną”, że do tej pory do KRRiT wpłynęło 16 skarg na materiał TVN24 (stan na wtorkowy wieczór).

„Zastosujemy, jak zwykle obowiązującą procedurę, tj. wystąpimy do nadawcy o przekazanie zapisu audycji i stanowisko wobec przedstawionych w skargach zarzutów” – zapewnia rzecznik.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent Andrzej Duda w Kalifornii – spotkanie z Polonią w San Jose

Para prezydencka w San Jose / Małgorzata Schulz/Los Angeles

  

Trwa spotkanie Pary Prezydenckiej z amerykańska Polonią w kościele parafialnym Misji Św. Brata Alberta w San Jose w Kalifornii.

Spotkanie rozpoczęło się mszą świętą o godz. 13:00 czasu lokalnego.

Po mszy świętej para prezydencka przejdzie do sali parafialnej na spotkanie, podczas którego zostaną uhonorowani zasłużeni na rzecz środowisk polonijnych.

Po spotkaniu odbędzie się piknik z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-
Dudy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl