Jest reakcja prezydenta USA na atak w Nowym Jorku. Donald Trump nie przebiera w słowach

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Jak już informowaliśmy w centrum Nowego Jorku doszło do ataku. Ciężarówka jechała przez zatłoczoną ścieżkę dla rowerzystów, zatrzymując się dopiero po uderzeniu w inny pojazd. Kierowca, który wysiadł, wykrzykując coś i trzymając „atrapę broni palnej”, został postrzelony przez policję i zatrzymany. Atak w ostrych słowach potępił prezydent USA Donald Trump.

W zamieszczonym na Twitterze komunikacie prezydent USA podkreśla, że wszystko wygląda na atak „bardzo chorej i obłąkanej osoby”. Trump zapewnia, że organa ścigania dokładnie przyglądają się okolicznościom zajścia.

Z kolei z informacji przekazanych mediom przez burmistrz Nowego Jorku wynika, że atak został zaklasyfikowany jako akt terroru. Bill de Blasio zwracając się do dziennikarzy użył nawet sformułowania, że był to „szczególnie tchórzliwy akt terroru”.

- Osiem osób zginęło, a kilkanaście zostało rannych, kiedy ciężarówka wjechała na Manhattanie na zatłoczoną ścieżkę dla rowerzystów - powiedział burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio.

Tymczasem z ustaleń policji wynika, że sprawca miał przy sobie atrapę pistoletu używaną w paintballu oraz wiatrówkę.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Twitter, PAP, NBC News

Tagi

Wczytuję komentarze...

Biskup Markowski o skandalicznych słowach Israela Katza. "Niweczy wieloletnie wysiłki wielu środowisk"

Biskup Rafał Markowski / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Komisji Episkopatu Polski bp Rafał Markowski nie ma wątpliwości, że w wymiarze moralnym słowa p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela o polskim antysemityzmie są nie tylko obraźliwe i krzywdzące dla narodu polskiego, słowa te przede wszystkim nie odpowiadają prawdzie historycznej.

Zdaniem biskupa Markowskiego, kryzys w relacjach polsko-żydowskich wywołany nieodpowiedzialnymi słowami Israela Katza, p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela, należy rozpatrywać nie tylko w kategoriach politycznych.

"Krytyka sięga głębiej sfery moralności i relacji międzyludzkich"

- podkreślił.

Bp Markowski nawiązał jednocześnie do wypowiedzi naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, który stwierdził, że słowa ministra Katza są nie tylko krzywdzące i bolesne dla Polaków, ale przede wszystkim nie są prawdziwe. Dodał, że w oświadczeniu naczelnego rabina Polski oraz Związku Wyznaniowych Gmin Żydowskich w Polsce czytamy, że tego rodzaju słowa znieważają również polskich Żydów.

W ocenie biskupa Markowskiego, zaistniała sytuacja niweczy wieloletnie wysiłki wielu środowisk zaangażowanych w budowanie dobrych relacji polsko-żydowskich.

Dziennik "Jerusalem Post" poinformował w czwartek wieczorem, że podczas pobytu w Warszawie, gdzie odbywał się szczyt bliskowschodni, premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście. Informację tę zdementowała później ambasador Izraela w Polsce Anna Azari oraz kancelaria premiera Izraela. Według przedstawionych przez stronę izraelską wyjaśnień, w rzeczywistości szef izraelskiego rządu podczas rozmowy z dziennikarzami mówił o Polakach, nie o polskim narodzie ani państwie i odnosił się jedynie do tych Polaków, którzy współpracowali z nazistami.

Później pełniący obowiązki szefa izraelskiego MSZ Israel Katz odnosząc się w niedzielę do słów przypisanych przez media izraelskie premierowi Izraela stwierdził:

"Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Szamir, któremu Polacy zamordowali ojca - Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki"

Słowa Katza wywołały dyplomatyczny skandal. Do sprawy w mocnych słowach odniósł się m.in. premier Mateusz Morawiecki. [polecam:https://niezalezna.pl/259465-skandaliczna-wypowiedz-katza-stworzyla-nowa-sytuacje-zdecydowane-stanowisko-polskiego-premiera]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl