Z OSTATNIEJ CHWILI

Belg Remco Evenepoel mistrzem świata elity w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego • • •

Nie ma zgody na usuwanie symboli chrześcijaństwa! Wiceministrowie o skandalu z pomnikiem Jana Pawła II

– Nakaz usunięcia krzyża z pomnika Jana Pawła II jest "nadzwyczajny"; Europa chwali się, jak bardzo jest otwarta na wszystkie możliwe tożsamości, okazuje się, że na wszystkie, z wyjątkiem chrześcijańskiej – powiedział wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Jak ocenił wiceminister resortu dyplomacji Jan Dziedziczak, nie ma przyzwolenia na usuwanie symboli innych religii z przestrzeni publicznej i nie powinno być takiego przyzwolenia także wobec symboli chrześcijaństwa. – Wolność i tolerancja powinny obowiązywać także wobec chrześcijan – dodał.

pompi/pixabay.com

Rada Stanu – najwyższy organ sądownictwa administracyjnego we Francji – podtrzymała wyrok sądu niższej instancji, nakazujący usunięcie krzyża z pomnika papieża Jana Pawła II znajdującego się w miejscowości Ploermel. Zdaniem Rady, krzyż jest "ostentacyjnym symbolem religijnym", który "łamie zasadę świeckości państwa".

Premier Beata Szydło poinformowała, że jej rząd podejmie starania, by "ocalić od ocenzurowania" pomnik Jana Pawła II. Szefowa rządu zapowiedziała, że zaproponowane zostanie przeniesienie pomnika do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalnej.

Jak ocenił wiceszef MSZ, sprawa pomnika papieża Polaka jest "nadzwyczajna" w zestawieniu z dzisiejszym stanem demokracji w Europie, która "się chwali, że jest taka bardzo otwarta na wszystkie możliwe tożsamości".

Okazuje się, że można być otwartym na wszystkie tożsamości z wyjątkiem chrześcijańskiej, która jest dla Europy tak kluczowa, tak fundamentalna
– stwierdził Szymański.

Jan Dziedziczak był w Polskim Radiu24 pytany o pomnik naszego rodaka.

Najlepszą reakcją była reakcja pani premier Beaty Szydło, która zapowiedziała, „zaprosiła” można powiedzieć, ten pomnik do Polski
– powiedział Dziedziczak. W jego ocenie, to był "wspaniały gest polityczny", który "odbił się szerokim echem w całej Europie".

Dziedziczak stwierdził, że w Europie nie ma przyzwolenia na usuwanie symboli innych religii z przestrzeni publicznej i nie powinno być to możliwe także względem symboli chrześcijańskich.

Czy wyobrażamy sobie, żeby gdzieś z jakiegoś pomnika władze usuwały gwiazdę Dawida? Czy wyobrażamy sobie, żeby gdzieś z jakiegoś pomnika usuwano półksiężyc, czy inne symbole islamu? Nie wyobrażamy sobie i bardzo dobrze zresztą, bo religia jest czymś bardzo pozytywnym
– mówił wiceszef MSZ. Podkreślił zarazem, że "wolność i tolerancja powinna obowiązywać także wobec ludzi wiary, chrześcijan".

Według Dziedziczaka, "skrajnie lewicowe środowiska mają na ustach tolerancję, wolność, ale to jest tak, że hasła, przecież szlachetnie brzmiące, używa się tak naprawdę do niezwykle brutalnej, cynicznej walki z chrześcijaństwem". Jego zdaniem obecnie Europa znajduje się "w kryzysie aksjologicznym, ideowym".

To jest widoczne i to się przeciwko Europie odwróci
– dodał wiceszef MSZ.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Jan Dziedziczak #Konrad Szymański #Europa #chrześcijaństwo #religie #krzyż #pomnik #Jan Paweł II #Francja

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo