Współpraca Muzeum II Wojny Światowej i Wojskowego Biura Historycznego

Udostępnij

Dyrektorzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Wojskowego Biura Historycznego podpisali dziś umowę o współpracy. Instytucje chcą m.in. organizować wspólnie wystawy i konferencje.

Uroczystość podpisania porozumienia miała miejsce dziś w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Pod umową podpisali się dyrektor Wojskowego Biura Historycznego (WBH) Sławomir Cenckiewicz oraz dyrektor gdańskiej placówki Karol Nawrocki.

Dysponujemy bardzo ciekawymi zbiorami archiwalnymi i fotograficznymi, którymi chcielibyśmy się po prostu podzielić z różnymi instytucjami, które mają możliwość eksponowania naszych zbiorów. My tych możliwości nie mamy, jesteśmy w zasadzie instytucją archiwalną. Potrzebujemy współpracy z instytucjami, które mają charakter muzealny i mogą eksponować te zbiory. To są zbiory niedoceniane, bo w zasadzie przez długie lata był do nich utrudniony dostęp, a zapewniam, że są to zbiory unikalne

– powiedział Cenckiewicz dziennikarzom po podpisaniu dokumentu.

Dodał, że w archiwum WBH znajdują się choćby „unikatowe zdjęcia, spuścizny prywatne, materiały pozostałe po żołnierzach, którzy poszli w bój i po prostu zginęli”. 

Gdy żołnierz idzie na bój zostawia tzw. depozyt w worku. Tego typu rzeczy też mamy. One nie są naszą własnością, bo jesteśmy zobligowani do tego, aby apelować do rodzin, do potomków, aby ewentualnie odbierali te depozyty po żołnierzach, którzy zginęli czy zmarli, ale – póki co – te materiały są u nas

– zaznaczył Cenckiewicz.

Dodał, że w grę może wchodzić czasowe wypożyczenie eksponatów znajdujących się w zasobach WBH lub kopiowanie dokumentów czy fotografii. 

Zdjęć mamy dziesiątki tysięcy. To jest potężny zbiór, który zresztą teraz jest porządkowany i on oczywiście będzie dostępny dla Muzeum II Wojny Światowej

– dodał.

Dr Nawrocki wyjaśnił, że liczy, iż dzięki współpracy z WBH zarządzana przez niego placówka pozyska eksponaty czy materiały służące „podkreśleniu polskiego czynu zbrojnego i polskiego zaangażowania i doświadczenia w czasie II wojny światowej”.

Muzeum II Wojny Światowej, z wystawą główną zajmującą niemal pięć tysięcy metrów kw. jest największą tego typu placówką historyczną w Polsce, a także jednym z największych muzeów historycznych w Europie i na świecie. Stała ekspozycja placówki pokazuje genezę, przebieg oraz konsekwencje II wojny światowej zarówno w kontekście politycznym, jak i losów pojedynczych ludzi: Polaków, ale też innych narodów.

Poza działalnością wystawienniczą Muzeum prowadzi też działalność edukacyjną, badawczą i naukową. Placówka ma też oddział – powołane w grudniu 2015 r. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, które w pierwszym etapie swojej działalności skupia się głównie na pracach archeologicznych na terenie Wojskowej Składnicy Tranzytowej Westerplatte.

Wojskowe Biuro Historyczne zostało powołane w kwietniu 2016 r. decyzją ministra obrony narodowej. Powstało z połączenia Centralnego Archiwum Wojskowego oraz Wojskowego Biura Badań Historycznych Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej.

WBH przechowuje materiały archiwalne, w tym dokumentację wytworzoną przez jednostki organizacyjne podległe MON. Prowadzi też badania i studia naukowe oraz kwerendy archiwalne. Publikuje również artykuły i książki. WBH prowadzi też prace związane z porządkowaniem, ewidencjonowaniem oraz konwertowaniem do postaci elektronicznej akt niebędących dotychczas w powszechnym obiegu naukowym.
 

 

Źródło: PAP, niezalena.pl

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Tagi
Wczytuję komentarze...

     

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts