Komornik z licencją na bezprawie

/ TVTZgorzelec

  

Komornik sądowy, który w asyście ochroniarzy i policji w 2014 r. wbrew prawu wtargnął na teren fabryki maszyn w Zawidowie, znów mógł skrzywdzić wiele osób. Tym razem po błyskawicznej interwencji prokuratury trafił na dwa miesiące do aresztu. Wkrótce może utracić pozwolenie na broń.

Właściciele fabryki maszyn z Zawidowa na Dolnym Śląsku trzy lata temu przeżyli prawdziwy dramat. Ireneusz S., komornik przy Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu, zajął ich majątek wbrew prawu, w asyście policjantów i ochroniarzy.

Kiedy ochroniarze wyważali bramę i drzwi do firmy, przedsiębiorcy próbowali interweniować na własną rękę. Wówczas policja rzuciła ich na ziemię, skuła i wywiozła na komisariat, ułatwiając w ten sposób bezprawną egzekucję.

Do sądu trafił już akt oskarżenia w tej sprawie. Ireneusz S. jako komornik zarabiał ok. 20 tys. zł miesięcznie. Miał także pozwolenie na broń, które w związku z jego działaniami może wkrótce zostać uchylone. 

Teraz legalność jego czynów ponownie stanęła pod znakiem zapytania. Komornik, po tym jak został zawieszony w pełnieniu obowiązków w związku z egzekucją w Zawidowie, postanowił utrudnić pracę swoim zastępcom. Grozi mu za to 10 lat więzienia.

Tomasz Czułowski z Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze precyzuje, że komornikowi zarzucono czyn polegający na dokonanym w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przekroczeniu uprawnień poprzez ukrycie wielu dokumentów, m.in. akt z postępowań egzekucyjnych, którymi nie miał prawa wyłącznie rozporządzać. Komornik nie przekazał też środków pieniężnych, które egzekwował, więc prokuratorzy sprawdzą, czy po prostu ich nie wydał.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Starcia separatystów z policją

/ sxc.hu

  

Tysiące zwolenników niepodległości Katalonii wyszły na ulice Barcelony, by protestować przeciw wyrokom więzienia, jakie dzień wcześniej otrzymali przywódcy separatystów. Doszło do starć z policją, która użyła pałek, gdy demonstranci obrzucali ją świecami dymnymi i podpalali kosze na śmieci.


Trzy osoby zostały zatrzymane, gdy protestujący usiłowali sforsować barierki ustawione przed budynkami rządowymi w centrum miasta. Policja zdołała po południu odblokować kilkadziesiąt dróg oraz kilka linii kolejowych, które od rana okupowali demonstranci.

We wtorek nadal nie udało się jednak przywrócić prawidłowego funkcjonowania lotniska El Prat w Barcelonie po poniedziałkowych zamieszkach, w których ponad 40 osób zostało rannych, w tym dwie ciężko, w starciach z policją, która użyła gumowych pocisków.

Przywódcy separatystów ogłosili we wtorek, że wyroki więzienia wzmocnią tylko determinację Katalończyków, by doprowadzić do referendum w sprawie secesji regionu. Były wicepremier Katalonii i lider jednego z dwóch największych ugrupowań separatystycznych - Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) - Oriol Junqueras powiedział w wywiadzie dla agencji Reutera, że wyrok, jaki otrzymał przyczyni się do umocnienia ruchu na rzecz oderwania regionu od Hiszpanii.

Szef regionalnego rządu Quim Torra bronił masowych protestów przeciw wyrokom Sądu Najwyższego Hiszpanii, który skazał dziewięcioro katalońskich separatystów na kary więzienia wynoszące od dziewięciu do 13 lat. Uznał, że decyzja SN jest „nie do zaakceptowania”, a Katalończycy „rozpoczynają nowy etap (...) walki o samostanowienie”.

Pierwsze manifestacje Katalończyków niezadowolonych z wyroków skazujących separatystów rozpoczęły się spontanicznie w poniedziałek po południu na ulicach największych miast regionu.

W poniedziałek rano hiszpański Sąd Najwyższy skazał dziewięcioro katalońskich separatystów za podburzanie w związku z nielegalnym referendum niepodległościowym w tym regionie Hiszpanii, przeprowadzonym 1 października 2017 roku.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl