Rozpoczynając swój pobyt w stolicy Rumunii żołnierze wraz z przedstawicielami Polonii udali się na bukareszteński zabytkowy cmentarz Bellu, zwany też cmentarzem Șerban Vodă, odpowiednik warszawskich Powązek, gdzie spoczywa panteon rumuńskich pisarzy, artystów, naukowców i polityków. Wizyta na nim to doskonała lekcja historii Rumunii, obejmująca ostatnie około 150 lat. Z wielkich znanych spoczywa tam Mihai Eminescu, uznawany za największego poetę literatury rumuńskiej. W trakcie spaceru po założonej w 1858 roku i liczącej dziś 28 hektarów nekropolii, nasi żołnierze odszukali – na jego katolickiej części – grób płk. Józefa Becka, w którym były minister spraw zagranicznych RP i legionista był pochowany do 1991 roku. 

Następnie polscy żołnierze uporządkowali groby, ozdobili je biało-czerwonymi kwiatami i zapalili znicz pamięci a ks. mjr Tomasz Krawczyk poprowadził modlitwę za zmarłych przy grobowcu rodziny Skupiewskich. Spoczywa w nim Lucjan Skupiewski, który przez kilka miesięcy w 1923 roku był burmistrzem stolicy Rumunii. Lucjan Skupiewski jest pradziadkiem śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, od strony mamy. Jak podaje na swej stronie ambasada Polski w Rumunii, Lucjan Skupiewski był przyjacielem króla Rumunii Karola II i być może, jest to informacja niezweryfikowana, senatorem. Córka Lucjana, Kornelia Zoe Skupiewska, wyszła za płk Wincentego Jasiewicza, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kawalera orderu Virtuti Militari V klasy. Płk Wincenty Jasiewicz jest również pochowany w tym grobowcu. Ich córka Jadwiga – żona Rajmunda Kaczyńskiego – to matka śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Następnie w katolickiej świątyni Biserica romano-catolica Baratia – Sancta Maria Gratiarum w Bukareszcie odbyła się Msza św. w języku polskim w intencji wszystkich polaków spoczywających na cmentarzu w Bukareszcie. Podczas tej mszy chor. Adrian Bieniasz, kierownik sekcji Żandarmerii Wojskowej w PKW Rumunia, uroczyście wprowadził relikwie św. Jana Pawła II. Następnie zostało odczytane pismo kard. Stanisława Dziwisza potwierdzające jej autentyczność. We wspólnej modlitwie uczestniczyli licznie przybyli Polacy, na co dzień mieszkający w stolicy Rumunii, na czele z Bogdanem Polipciuc, prezesem „Domu Polskiego” w Bukareszcie.

W wygłoszonej homilii ks. mjr Tomasz Krawczyk powiedział, że św. Jan Paweł II, syn oficera Wojska Polskiego, był przede wszystkim człowiekiem wielkiej modlitwy. 

Długie godziny spędzał w swojej kaplicy na modlitwie i adoracji Jezusa Chrystusa. Jego najbliżsi współpracownicy dają świadectwo o jego oddaniu się długiej adoracji w ciągu dnia i nocy. Takim świadkiem modlitwy świętego Jana Pawła II przez blisko 40 lat był jego osobisty sekretarz kardynał Stanisław Dziwisz, który przekazał nam relikwie – cząstkę krwi świętego Jana Pawła II 
– powiedział ks. kapelan. Na zakończenie wierni odśpiewali Litanię do św. Jana Pawła II, podczas której każdy mógł podejść, osobiście ucałować i uczcić relikwie świętego papieża.

Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy dziś uczestniczyć w mszy świętej w języku polskim, z naszymi polskimi żołnierzami, którzy realizują swoje zadania w ramach sojuszu NATO w Rumunii. Dziękujemy za wspólnotę modlitwy za zmarłych i wygłoszoną przez ks. kapelana Tomasza homilię 
– zaznaczył Bogdan Polipciuc, prezes „Domu Polskiego” w Bukareszcie.

Na zakończenie kapelan kontyngentu, w imieniu dowódcy PKW mjr. Pawła Cupy, podziękował ks. Eugen Bartos, proboszczowi rzymsko-katolickiej parafii Sancta Maria Gratiarum w Bukareszcie za umożliwienie sprawowania mszy św. dla Polonii. 

Życzę wam, żebyście ofiarnie służyli Bogu i swojej ojczyźnie, i byli świadkami chrystusowej ewangelii i polskości na świecie, tak jak to robił przez lata święty Jan Paweł II, wasz wielki rodak 
– powiedział ks. Eugen Bartos.