Jaki był twój blok?

  

Gra w kapsle, których w skrzynkach z przegródkami miałem 3 tys., wszystkie z flagami. Łażenie po drzewach na wysokości II piętra ku przerażeniu rodziców. Mecze na podwórku – bramki z drzew jarzębiny, poprzeczka ze sznurka. Taki był mój pierwszy blok, z naszą klitką.

Mieszkali tam pracownicy Akademii Rolniczej. Wyprowadziłem się stamtąd mając 13 lat, dostaliśmy wreszcie większe mieszkanie spółdzielcze. Drugi blok był na prawdziwym blokowisku, poznańskim Piątkowie. Piło się browary na ławce albo w chaszczach za osiedlem, czyli „na górkach”, i jeździło na mecze „Kolejorza”. Dresy były w modzie. Mafia piątkowska też była. No i rap się zaczął, z kaset lecieli Peja i Nagły Atak Spawacza. Za to rock, punk i metal dominowały na „pogotekach” w Domu Kultury Dąbrówka. Założyłem organizację Naszość, z piątkowskich bloków zapisało się 500 osób. Wydawaliśmy gazetki i – pierwsi w Polsce? – wlepki. Inwigilująca nas policja korzystała z „legitymacji Naszości” – uznawała je za… dokument i spisywała z nich młodzież. Wywodzę się dumnie z tych bloków, tak jak Patryk Jaki ze swoich. Tymczasem elity III RP wrzuciły naszą wielobarwną społeczność do działki „dresiarze”. A jakie były Państwa bloki?

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts