Uroczysty koncert odbędzie się wieczorem 11 listopada na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu. W tym roku marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, wraz z poznańską Operą, chcą zaprosić mieszkańców Poznania i regionu na inscenizację "Halki" Stanisława Moniuszki w reżyserii Pawła Passiniego. Jak podkreśliła rzeczniczka urzędu marszałkowskiego Anna Parzyńska–Paschke, "Halka" to obok "Strasznego Dworu" najbardziej znana szerokiej publiczności polska opera narodowa.

Spektakl Passiniego miał swoją premierę w czerwcu 2015 roku. W trakcie Koncertu Marszałkowskiego, na scenie w roli tytułowej wystąpi sopranistka Magdalena Nowacka. Postać Jontka kreować będzie Piotr Friebe, natomiast Janusza - Jaromir Trafankowski. Solistów, chór i orkiestrę Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki podczas koncertu poprowadzi Grzegorz Wierus. Bilety za symboliczną "złotówkę" można będzie nabyć od 2 listopada.

Parzyńska-Paschke zaznaczyła, że Koncert Marszałkowski, organizowany wspólnie z Teatrem Wielkim, to już tradycyjne przedsięwzięcie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Jak mówiła, poza uczczeniem rocznicy odzyskania niepodległości jest to także okazja do "propagowania wśród mieszkańców Wielkopolski polskiej muzyki klasycznej oraz dzieł silnie związanych z kulturą europejską".

W ubiegłym roku w ramach Koncertu Marszałkowskiego, na Scenie Dużej Teatru Wielkiego w Poznaniu odbyła się światowa premiera koncertowego wykonania operowo-baletowego dzieła "Król wichrów" (op. 37) Feliksa Nowowiejskiego.