Zastępca Kiszczaka w sądzie. Generał MSW z PRL-u drwił z opozycjonistów

Proces byłych generałów SB Władysława Ciastonia oraz Józefa Sasina / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Maciej Marosz

Dziennikarz \"Gazety Polskiej\" i \"Gazety Polskiej Codziennie\".

Kontakt z autorem

  

Dobiega końca żmudne przesłuchanie blisko 200 świadków w procesie dwóch generałów SB Władysława Ciastonia i Józefa Sasina, odpowiadających za nielegalne powołanie w stanie wojennym opozycjonistów na ćwiczenia wojskowe.

Od 2015 r. przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa toczy się ponowny proces generałów MSW z PRL-u oskarżonych o powołanie w stanie wojennym opozycjonistów na ćwiczenia wojskowe, które w rzeczywistości były internowaniem.

Powołani na ćwiczenia działacze antykomunistyczni spędzili trzy zimowe miesiące na poligonie w Chełmnie. Jak podkreśla IPN, warunki, w jakich byli przetrzymywani, były surowsze od tych, w jakich więziono internowanych.

Na rozprawie 25 października zeznawał gen. Henryk Dankowski, były zastępca ówczesnego szefa MSW Czesława Kiszczaka. Kpił z pokrzywdzonych, podważając ich prawo do oskarżenia generałów bezpieki.

Skarżą się, że zostali powołani do wojska? To chyba chodzi o tych kilku, którzy strajkowali

– ironizował Dankowski.

Sąd przypomniał świadkowi, że w procesie jest ponad 300 pokrzywdzonych.

300 osób to też niedużo jak na cały kraj

– komentował z arogancją Dankowski.

Zapytaliśmy komunistycznego prominenta o to, jak rozumie swoją rolę w sprawie internowania działaczy Solidarności.

Nie czuję żadnego związku z tą sprawą

– mówił Dankowski.

Wcielanie kogoś do wojska to jest wyróżnienie. Nie rozumiem, o co chodzi w tej sprawie

– mówił nam Dankowski.

Cały tekst w dzisiejszej „Gazecie Polskiej Codziennie”

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Trump nie odpuszcza Demokratom. Zapowiedział „ważne oświadczenie” ws. muru z Meksykiem

Szczyt NATO n/z: Donald Trump / Fot. Aleksiej Witwicki

  

Rozpoczęte 22 grudnia i trwające do chwili obecnej częściowe zawieszenie działalności rządu federalnego USA, tzw. shutdown, stało się najdłużej trwającym paraliżem administracji w historii kraju. Prezydent USA Donald Trump poinformował w piątek, że dzisiaj o godzinie 15.00 czasu lokalnego wygłosi "ważne oświadczenie", dotyczące sytuacji na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem.

Trump poinformował na Twitterze, że oświadczenie dotyczyć będzie "kryzysu humanitarnego na południowej granicy USA" i wygłosi je w Białym Domu. Amerykański prezydent domaga się od Kongresu środków na budowę muru na granicy z Meksykiem, na co nie chcą zgodzić się Demokraci, co doprowadziło do kryzysu politycznego w USA, którego efektem jest trwający już od 28 dni shutdown. [polecam:https://niezalezna.pl/254041-najdluzszy-shutdown-w-historii-usa]

Prezydent USA 8 stycznia wygłosił telewizyjne orędzie do narodu amerykańskiego, w którym oświadczył, że nielegalna migracja na południowej granicy Stanów Zjednoczonych to kryzys humanitarny, który trzeba jak najszybciej zakończyć. [polecam:https://niezalezna.pl/253584-trump-wyglosil-oredzie-do-narodu-i-uzyl-argumentu-ktory-obalil-narracje-demokratow-ws-muru]

Trump próbował przekonać Amerykanów do projektu wybudowania muru na granicy z Meksykiem, bowiem nielegalna migracja, jego zdaniem, jest źródłem wzrostu przestępczości w USA.

Mur jest przedmiotem sporu Trumpa z demokratycznymi kongresmenami, którzy sprzeciwiają się przeznaczeniu w budżecie 5,7 mld dolarów na jego budowę.

Z powodu konfliktu w grudniu zeszłego roku nie uchwalono prowizorium budżetowego, co doprowadziło do częściowego zawieszenia rządu federalnego, najdłuższego w historii USA.

Skutki shutdownu stają się coraz bardziej dotkliwe. Funduszy na bieżącą działalność nie otrzymuje 9 z 15 departamentów reprezentowanych w gabinecie, m.in. stanu, rolnictwa, bezpieczeństwa wewnętrznego, transportu, i sprawiedliwości. Około 800 tys. urzędników federalnych zostało wysłanych na urlopy lub pracują bez wynagrodzenia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl