Wolontariusze uporządkowali cmentarze na Kresach

Lestat (Jan Mehlich)/creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

130 cmentarzy na Kresach dawnej RP uporządkowali wolontariusze z Dolnego Śląska. To efekt trwającej od kilku lat akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Jej inicjatorem jest Fundacja Studio Wschód z Wrocławia.

Pomysłodawczyni akcji dziennikarka telewizyjna z TVP Wrocław Grażyna Orłowska-Sondej powiedziała, że nie spodziewała się, iż efekty akcji będą aż tak spektakularne.

Przed laty realizowałam program o tym, że władze Kołomyi chcą przekształcić polski cmentarz w park miejski. Postanowiliśmy spontanicznie uratować tę nekropolię i to się udało. Akcja stała się niezwykle masowa i teraz widzę, że wśród Dolnoślązaków było prawdziwe zapotrzebowanie na ocalenie pamięci o Kresach

- powiedziała Orłowska-Sondej.

Na Dolnym Śląsku zamieszkanym przez ponad 2,9 mln osób, ponad połowa mieszkańców ma kresowe korzenie, zarówno na Ukrainie jak i na Wileńszczyźnie, skąd Polacy przyjeżdżali po 1945 r. całymi rodzinami.

W kolejnej już edycji akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" w tym roku uczestniczyło 1200 uczniów z woj. dolnośląskiego i opolskiego. Uporządkowano 130 polskich cmentarzy na Ukrainie – nie tylko w zachodniej części tego kraju, ale też na rubieży np. w okolicy Kamieńca Podolskiego.

Akcję wspierają lokalne władze samorządowe – finansowo i organizacyjnie – oraz liczne instytucje i wolontariusze. Strażacy z Dolnego Śląska regularnie uczestniczą w wyjazdach i robią to w ramach urlopów, a nie obowiązków służbowych.

To jest akcja, która przerosła moje wyobrażenie. Nigdy nie sądziłem, że uda się zorganizować taki oddolny ruch, taką aktywną grupę młodzieży, zainteresowaną przeszłością swoich przodków 

- mówi Tadeusz Samborski, wicemarszałek woj. dolnośląskiego, kresowianin i animator wielu imprez i przedsięwzięć na ten temat.

Orłowska-Sondej podkreśla, że letnie wyjazdy na Kresy, to jedynie część akcji, która rozrasta się w sposób zaskakujący.

Zbieramy i wozimy znicze na polskie cmentarze. W 2016 roku było ich ponad 200 tys. sztuk. Nasze białe i czerwone znicze płoną nie tylko we Lwowie, ale docieramy do wszystkich uporządkowanych przez nas cmentarzy. Do każdej wsi, do każdego zakątka

- mówi inicjatorka akcji.

Ponad 30 tys. zniczy dotrze tez do Wilna i okolic. Zapłoną m.in. na cmentarzu Rossa, gdzie pochowana jest matka marszałka Józefa Piłsudskiego i jego serce. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

DEFENDER-Europe 20: Wojska USA już w Polsce

Zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Pierwsze kolumny żołnierzy ze sprzętem wojskowym ze Stanów Zjednoczonych wjechały dziś wieczorem przez przejście graniczne w Kołbaskowie. To początek ćwiczenia DEFENDER-Europe 20, które potrwa do czerwca.

W kolumnach przejeżdżających przez przejście w Kołbaskowie znalazły się m.in. Hummery, cysterny i specjalistyczne pojazdy niskopodwoziowe. W najbliższych dniach kolejne kolumny żołnierzy ze sprzętem będą wjeżdżać do Polski przez przejścia graniczne w Świecku i Kołbaskowie. Przejeżdżać będą m.in. autostradą A2 i drogę krajową nr 10, kierując się na poligony w głębi kraju. Trasy i godziny przejazdów zostały zaplanowane tak, aby w jak najmniejszym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie mieszkańców - zapewniło centrum operacyjne ministra obrony narodowej.

W najbliższych tygodniach do Polski przybędzie łącznie kilkanaście tysięcy żołnierzy amerykańskich oraz przedstawicieli wojsk sojuszniczych (głównie niemieckich i brytyjskich) ze sprzętem. W kolumnach po kilkanaście pojazdów będą przemierzać drogi pomiędzy przejściami granicznymi i poligonami na północy i wschodzie Polski. Większość ciężkiego sprzętu bojowego przybędzie koleją. Wojska uczestniczące w DEFENDER-Europe 20 korzystać będą również z cywilnych i wojskowych lotnisk.

Centrum operacyjne MON przypomniało, że w przypadku spotkania kolumny pojazdów wojskowych na drodze można ją wyprzedzić, jednak manewr trzeba wykonać tak, aby nie złamać zakazu wjeżdżania między pojazdy jadące w kolumnie. Wskazano, że pierwszy i ostatni pojazd jadący w kolumnie ma zamontowaną pomarańczową tablicę. Poruszające się w kolumnie pojazdy mogą też mieć zamontowane od strony kierowcy niebieskie i zielone (ostatni pojazd) chorągiewki; pojazdy mogą także mieć włączone światła błyskowe.

Ćwiczenie DEFENDER-Europe 20 jest - jak poinformowano - największym od 25 lat przerzutem wojsk amerykańskich z kontynentalnych Stanów Zjednoczonych do Europy. Jak podkreślił w piątek w rozmowie z dziennikarzami szef MON Mariusz Błaszczak, manewry są porównywalne z największymi ćwiczeniami wojskowymi prowadzonymi na świecie.

Głównym założeniem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności amerykańskiej dywizji pancernej do przemieszczenia personelu i sprzętu z kontynentu amerykańskiego do Europy oraz sprawdzenie możliwości państw-gospodarzy do ich przyjęcia.

W ćwiczeniu DEFENDER-Europe 20 i ćwiczeniach połączonych na przełomie kwietnia i maja weźmie łącznie udział ok. 37 tys. żołnierzy z 18 państw. 20 tys. ćwiczącego personelu amerykańskiego zostanie przerzuconych bezpośrednio z USA.

Amerykanie wraz z żołnierzami państw sojuszniczych i partnerskich, wezmą udział m.in. w dorocznym wielonarodowym ćwiczeniu operacji spadochronowych Swift Response, odbywającym się co dwa lata w Polsce i państwach bałtyckich Saber Strike, skoncentrowanym na interoperacyjności sojuszników i partnerów Allied Spirit, doskonalących współdziałanie artylerii wojsk NATO i partnerskich manewrach Dynamic Front.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts