Kilka dni temu francuska Rada Stanu podjęła decyzję o usunięciu krzyża z pomnika św. Jana Pawła II w gminie Ploermel w Bretanii. Wyrok uzasadniano naruszeniem ustawy z 1905 r. dotyczącej rozdziału Kościoła od państwa. Sąd dał władzom gminy sześć miesięcy na realizację wyroku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sąd we Francji nakazał usunięcie krzyża z pomnika św. Jana Pawła II

Sprawa oburzyła opinię publiczną, zarówno w Polsce, jak i we Francji. Z wielu stron płyną głosy sprzeciwu, temat poruszył także internatów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nawet Francuzi dostrzegli absurd politpoprawności

Głos zabrała również Polonia francuska, w tym Kluby "Gazety Polskiej", które obserwują sytuację w Ploermel i "trzymają rękę na pulsie". Andrzej Woda, wiceprzewodniczący paryskiego Klubu "GP" potwierdził w rozmowie z portalem niezalezna.pl, że klubowicze są w stałej gotowości, na bieżąco obserwują sytuację w bretańskiej gminie i w każdej chwili są gotowi pojawić się na miejscu, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Jak mówi nam Andrzej Woda, paryski Klub "GP" zainicjował już zbiórkę pieniędzy na wykupienie terenu, na którym znajduje się pomnik św. Jana Pawła II. Może to pozwolić na uniknięcie wykonania wyroku francuskiego sądu. W chwili obecnej bowiem pomnik znajduje się na terenach publicznych, podległych samorządowi, co powoduje, że wyrok, który zapadł przed Radą Stanu jest wiążący. 

Zbiórka zorganizowana przez paryski Klub "Gazety Polskiej" to istotne wsparcie dla podobnej inicjatywy prowadzonej przez lokalną społeczność. Integralność pomnika św. Jana Pawła II wziął w obronę także mer Ploermel, Patrick Le Diffon, który pozytywnie odniósł się do słów Beaty Szydło, która zaproponował przeniesienie pomnika do Polski.

- Jest ona raczej przesłaniem wsparcia niż zamierzonym pragnieniem odzyskania posągu

 - powiedział Le Diffon dziennikowi "Ouest-France".

CZYTAJ WIĘCEJ: Mer Ploermel ws. przeniesienia pomnika św. Jana Pawła II

- Kategorycznie nie zgadzamy się na usunięcie krzyża z pomnika św. Jana Pawła II. Krzyż to również symbol niepodległej Francji i jej chrześcijańskiego dziedzictwa

- podkreślił w rozmowie z portalem niezalezna.pl Andrzej Woda, wiceprzewodniczący Klubu "Gazety Polskiej" w Paryżu. Dodał, że jest w kontakcie z innymi Klubami "GP" w Zachodniej Europie, m.in. w Niemczech i Holandii. 

- Przedstawiciele tych Klubów również zgłaszają gotowość wyjazdu do Ploermel w obronie krzyża na pomniku św. Jana Pawła II

- stwierdził Woda.