Kilka dni temu dziennik leparisien.fr poinformował o decyzji francuskiego sądu, który nakazał usunięcie krzyża z pomnika św. Jana Pawła II w gminie Ploermel w Bretanii. Uznał on, że krzyż wieńczący monument narusza przepisy z 1905 roku o rozdziale Kościoła od państwa. Gmina ma teraz pół roku na wprowadzenie zaleceń.

CZYTAJ WIĘCEJ: To jest Francja! Sąd nakazał usunięcie krzyża z pomnika św. Jana Pawła II

Sprawa zbulwersowała opinię publiczną w Polsce. Premier Beata Szydło podjęła nawet decyzję, by sprowadzić pomnik do Polski, jeśli będzie na to zgoda strony francuskiej oraz lokalnej społeczności.

- Nasz wielki Polak, wielki Europejczyk jest symbolem chrześcijańskiej, zjednoczonej Europy. Dyktat politycznej poprawności - laicyzacji państwa - wprowadza miejsce dla wartości, które są nam obce kulturowo, które prowadzą do sterroryzowania codziennego życia Europejczyków

- powiedziała szefowa polskiego rządu. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Rząd chce ocalić pomnik św. Jana Pawła II

Tymczasem sprzeciw wobec decyzji Rady Stanu coraz głośniej słychać z samej z Francji. W sieci pojawiła się petycja "Nie dla usunięcia krzyża w Ploermel", którą podpisało już prawie 20 tys. osób - w znacznej mierze Francuzów. W sprawie aktywna jest także francuska Polonia, w tym Kluby "Gazety Polskiej", które zapowiadają podjęcie konkretnych działań.

Nie brakuje głosów oburzenia na Twitterze, gdzie została niedawno zainaugurowana wspaniała akcja #MontreTaCroix (pol. Pokaż twój krzyż), w ramach której internauci publikują zdjęcia krzyża w ramach sprzeciwu wobec decyzji francuskiego sądu. 

Akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem w sieci. Zdjęcia nadsyłane są z różnych regionów Europy i świata, nie tylko z Francji.