Czarnecki: UE poprze Hiszpanię w sporze z Katalonią

- Królestwo Hiszpanii - powołując się na konstytucję - na pewno nie zgodzi się na niepodległość Katalonii i w tej sprawie Unia Europejska jednoznacznie poprze Hiszpanię - uważa wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

flickr.com/Blondinrikard Froeberg/CC BY 2.0

Kataloński parlament w tajnym głosowaniu opowiedział się za ustanowieniem niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii. Ugrupowania opozycyjne - socjaliści, centroprawicowa Partia Ludowa i liberałowie z Ciudadanos - zbojkotowały głosowanie.

Hiszpański Senat zaaprobował przejęcie przez rząd Hiszpanii władzy w Katalonii, by zahamować proces odrywania się tego regionu od reszty kraju.

- Królestwo Hiszpanii, powołując się na konstytucję tego kraju (…), na pewno się nie zgodzi (na niepodległość Katalonii) i Unia Europejska w tej sprawie jednoznacznie poprze Królestwo Hiszpanii, ponieważ boi się uruchomienia podobnych procesów gdzie indziej - powiedział na antenie PR24 europoseł Ryszard Czarnecki.

Czarnecki wspomniał o tym, że w tegorocznych wyborach na francuskiej Korsyce w trzech okręgach (na cztery w całej Korsyce) wygrali korsykańscy separatyści. - Wybory samorządowe też wygrali korsykańscy separatyści - dodał.

- W związku z tym chociażby Paryż będzie całą swoją mocą popierał - ja im się nie dziwię - Madryt - dodał. - Myślę, że ogromna większość krajów członkowskich też - podkreślił.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Unia Europejska #Hiszpania #Katalonia

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...



Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo