Trwa Festiwal Filmu Niezależnego OKNO

/ mat.pras

  

Tegoroczny Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego Okno odbywa się w dniach 26-28 października w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych przy ul. Parkowej w Olsztynie.

Wczoraj – pierszego dnia festiwalu – widzowie mogli obejrzeć filmy konkursowe, wśród których znalazły się: "Panna Lodzia" w reż. Agaty Gregorczyk-Janik, "SW - Historia Solidarności Walczącej" w reż. Pawła Przewoźnego, "Przyjaźń w cieniu Kremla - dzisiaj Gruzja" w reż. Macieja Grabysy i Wojciecha Jachymiaka oraz "Tworzyliśmy Solidarność. Region Konin 1980-1989" w reż. Andrzeja Mosia. Festiwal rozpoczął się od projekcji filmu "SW - Historia Solidarności Walczącej" wyreżyserowanego przez 26-letniego rapera Pawła Przewoźnego.

W pierwszym dniu festiwalu głos zabrał redaktor naczelny "Gazety Polskiej", Tomasz Sakiewicz, który przypomniał, jak przez lata w III RP, a w szczególności za rządów PO-PSL zwalczano wolność słowa i wolne media, jak walczono zwłaszcza z mediami Strefy Wolnego Słowa. Odbyła się też rozmowa z dr. Jerzym Targalskim.

Dziś widzowie mogli zobaczyć filmy uczestniczące w konkursie w kategorii niezależnego filmu studenckiego. Tę część festiwalu poprowadzili studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Poza projekcjami zaplanowano też rozmowę z reżyserami: Piotrem Zarębskim, Jerzym Zalewskim, Leszkiem Ciechońskim i Łukaszem Binkiem.

Na dziś zaplanowane są także pokazy filmów: "Krok po kroku" Adama Wasiaka, "Prorok" Agnieszki Kozaczek-Gralak, "Błudko" Janusza Hanasa, "Wszystkich Świętych" Dariusza Parczewskiego, "Operacja Tannenberg" Anny Piasek-Bosackiej, "Wojciech Ziembiński - droga niepodległości" Andrzeja Ryszarda Arwara i "Mów mi Rico" Szymona Piegzy.

W sobotę odbędzie się koncert, podczas którego nastąpi rozstrzygnięcie konkursu w dwóch kategoriach: filmu niezależnego i - po raz pierwszy - niezależnego filmu studenckiego. Przygotowano też panel dyskusyjny z jurorami i pokaz filmów nagrodzonych w poprzednich latach.

Festiwal Okno został powołany do życia w roku 2012. Projekt zakłada odkrywanie tego, co godne naśladowania w historii  świata aż tak zwykłego, że często niezauważalnego z perspektywy metropolitalnej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

82. urodziny Jana Pietrzaka. Życzymy wszystkiego, co najlepsze!

Jan Pietrzak / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

26 kwietnia 1937 roku urodził się Jan Pietrzak, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich artystów. W tym dniu portal Niezalezna.pl, także w imieniu całej Strefy Wolnego Słowa, składa jubilatowi najserdeczniejsze życzenia i życzymy dalszych sukcesów.

Jan Pietrzak to nie tylko doskonale znany artysta, z wybitnym poczuciem dowcipu, ale również osoba jasno określająca swoje poglądy i walcząca o wartości ważne dla każdego patrioty.

Z okazji 82. urodzin portal Niezalezna.pl, wraz ze wszystkimi mediami należącymi do Strefy Wolnego Słowa, życzy Janowi Pietrzakowi, by jak najdłużej utrzymywał kondycję, którą ma, przez wiele następnych lat. I nadal z humorem prowadził Polaków do mądrości.

Warto podkreślić, że artysta wielokrotnie występował także na wydarzeniach organizowanych przez Gazetę Polską i Kluby Gazety Polskiej.

A pieśń "Żeby Polska była Polską" na stałe wpisała się do historii.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl