Trwa Festiwal Filmu Niezależnego OKNO

/ mat.pras

  

Tegoroczny Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego Okno odbywa się w dniach 26-28 października w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych przy ul. Parkowej w Olsztynie.

Wczoraj – pierszego dnia festiwalu – widzowie mogli obejrzeć filmy konkursowe, wśród których znalazły się: "Panna Lodzia" w reż. Agaty Gregorczyk-Janik, "SW - Historia Solidarności Walczącej" w reż. Pawła Przewoźnego, "Przyjaźń w cieniu Kremla - dzisiaj Gruzja" w reż. Macieja Grabysy i Wojciecha Jachymiaka oraz "Tworzyliśmy Solidarność. Region Konin 1980-1989" w reż. Andrzeja Mosia. Festiwal rozpoczął się od projekcji filmu "SW - Historia Solidarności Walczącej" wyreżyserowanego przez 26-letniego rapera Pawła Przewoźnego.

W pierwszym dniu festiwalu głos zabrał redaktor naczelny "Gazety Polskiej", Tomasz Sakiewicz, który przypomniał, jak przez lata w III RP, a w szczególności za rządów PO-PSL zwalczano wolność słowa i wolne media, jak walczono zwłaszcza z mediami Strefy Wolnego Słowa. Odbyła się też rozmowa z dr. Jerzym Targalskim.

Dziś widzowie mogli zobaczyć filmy uczestniczące w konkursie w kategorii niezależnego filmu studenckiego. Tę część festiwalu poprowadzili studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Poza projekcjami zaplanowano też rozmowę z reżyserami: Piotrem Zarębskim, Jerzym Zalewskim, Leszkiem Ciechońskim i Łukaszem Binkiem.

Na dziś zaplanowane są także pokazy filmów: "Krok po kroku" Adama Wasiaka, "Prorok" Agnieszki Kozaczek-Gralak, "Błudko" Janusza Hanasa, "Wszystkich Świętych" Dariusza Parczewskiego, "Operacja Tannenberg" Anny Piasek-Bosackiej, "Wojciech Ziembiński - droga niepodległości" Andrzeja Ryszarda Arwara i "Mów mi Rico" Szymona Piegzy.

W sobotę odbędzie się koncert, podczas którego nastąpi rozstrzygnięcie konkursu w dwóch kategoriach: filmu niezależnego i - po raz pierwszy - niezależnego filmu studenckiego. Przygotowano też panel dyskusyjny z jurorami i pokaz filmów nagrodzonych w poprzednich latach.

Festiwal Okno został powołany do życia w roku 2012. Projekt zakłada odkrywanie tego, co godne naśladowania w historii  świata aż tak zwykłego, że często niezauważalnego z perspektywy metropolitalnej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejne zatrzymania po sobotnich wydarzeniach w Białymstoku. Policja nie wyklucza publikacji wizerunków

/ podlaska.policja.gov.pl

  

W związku z wczorajszymi wydarzeniami w Białymstoku zatrzymanych jest już 25 osób. Wizerunki osób, które naruszały prawo, a jeszcze nie zostały zatrzymane, będą upubliczniane. Dziękujemy za wskazywanie podejrzewanych o naruszenie prawa. Nie ma przyzwolenia na żadne agresywne czyny - poinformowano dziś na profilu twitterowym polskiej Policji. Wcześniej służby informowały o zatrzymaniu 20 osób, wśród których cztery są podejrzane o popełnienie przestępstw m.in. rozboju, naruszenia nietykalności i znieważenie funkcjonariuszy oraz użycia groźby

O kolejnych zatrzymaniach poinformowała na Twitterze polska Policja. Służby nie wykluczają publikacji wizerunków osób podejrzanych o naruszenie prawa. 

Informację o zatrzymaniach podał także wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Jarosław Zieliński. 

Wcześniej służby informowały o zatrzymaniu dwudziestu osób. Cztery osoby są podejrzane o popełnienie przestępstw m.in. rozboju, naruszenia nietykalności i znieważenie funkcjonariuszy oraz użycia groźby. 16 osób ukarano mandatami. Rzecznik podlaskiej policji poinformował też, że jedna policjantka przebywa w szpitalu na badaniach. 

[polecam:https://niezalezna.pl/280787-burzliwa-sobota-na-ulicach-bialegostoku-policja-zapowiada-zebrane-dowody-trafia-do-prokuratury]

W sobotę po południu ulicami Białegostoku przeszedł Pierwszy Marsz Równości. Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, policja musiała użyć gazu. 

- Nie było i nie ma przyzwolenia na chuligańskie zachowania, godzące w prawa innych. Każda osoba, która dopuszcza się łamania prawa lub utrudnia policjantom wykonywanie zadań, musi liczyć się z konsekwencjami

- stwierdziła dzisiaj szefowa MSWiA, Elżbieta Witek.

[polecam:https://niezalezna.pl/280800-nie-cichna-echa-wydarzen-w-bialymstoku-szefowa-mswia-zabrala-stanowczy-glos-w-tej-sprawie]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl