Eutanazja dla nastolatków? Kanadyjscy pediatrzy chcą dać dzieciom prawo do śmierci na żądanie

W Kanadzie osoby dorosłe otrzymały prawo do śmierci na żądanie w 2016 roku. Obecnie w ramach prac nad polepszeniem opieki paliatywnej dla dzieci i młodzieży pediatrzy chcą dać taką możliwość również tzw. młodym dorosłym, czyli dzieciom od 16 roku życia. Zwolennik tego przerażającego pomysłu dr. Dawn Davies twierdzi, że dzieci też powinny mieć prawo do decydowania o swoim życiu.

pixabay.com

W 2016 roku w Kanadzie przyjęto ustawę o prawie do eutanazji dla osób pełnoletnich. Krótko potem minister sprawiedliwości i minister zdrowia zaczęli się przyglądać nieuleczalnie chorym nastolatkom,by również dać im możliwość popełnienia samobójstwa przy pomocy lekarza. Zdaniem niektórych to niesprawiedliwe, że 15 czy 17-latek nie ma takich samych praw co osoba pełnoletnia.

Dr Dawn Davies, który jest zwolennikiem tego pomysłu został poproszony o przeprowadzenie badań i sporządzenie raportu o nieuleczalnie chorych nastolatkach, którzy "są zdolni do świadomego wyrażenia zgody na eutanazję". Raport ma zostać przedstawiony Parlamentowi do końca przyszłego roku.

Raport został oparty na wywiadzie z pediatrami, który zabrali głos w sprawie dziecięcej eutanazji oraz przypadkami kiedy młodzi pacjenci wyrażali chęć lub żądanie skrócenia swojego życia. Prawie połowa ankietowanych (46%) miała opowiedzieć się za koniecznością rozszerzenia eutanazji na nieletnią młodzież - podaje swiato-poglad.pl.

Shanaaz Gokool, prezes instytucji „Dying with Dignity Canada” (Umieraj z godnością), posunęła się nawet do absurdalnego stwierdzenia, że brak możliwości zabijania nieletnich jest przejawem dyskryminacji. 

- Dla nas jest to zasadniczo kwestia dyskryminacji. Jak możemy odwracać wzrok od szesnastolatka cierpiącego na nieuleczalną chorobę, który jest zdolny do podjęcia decyzji o swoim życiu? Jak możemy odwracać się od nich w obliczu cierpienia i odmawiać im prawa do śmierci? - powiedziała Gokool.

Lekarze, którzy sprzeciwiają się zarówno eutanazji jak i aborcji są przekonani, że odpowiednia opieka paliatywna może sprawić, że nikt nie zażąda kontrolowanego przez medyka samobójstwa.

 

Źródło: swiato-poglad.pl, niezalezna.pl

#nieletni #Kanada #Eutanazja

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo