Mennica Włoska wyemitowała nową, limitowaną monetę dla uczczenia kultowego modelu Fiat 500, który obchodził w tym roku swoje 60. urodziny.

Zaprezentowana przez włoskie Ministerstwo Gospodarki i Finansów moneta, której wartość nominalna wynosi 5 euro, została zaprojektowana przez słynną włoską projektantkę, Claudię Momoni. Nakład wyniesie zaledwie 4000 sztuk „niebędących w obiegu", dzięki czemu moneta stanie się prawdziwym rarytasem dla kolekcjonerów.

Na awersie srebrnej monety przedstawiono współczesnego Fiata 500 wraz z modelem z 1957 roku oraz napis w otoku „Repubblica Italiana". Na rewersie widoczny jest niepowtarzalny bok klasycznej Pięćsetki i dwie daty: 1957 i 2017, czyli rok, w którym wyprodukowano pierwszego Fiata 500 i rok wyemitowania monety oraz jej nominał o wartości 5 euro.

Na monecie - prawdziwym miniaturowym dziele sztuki upamiętniającym samochód, który stał się symbolem spełnienia wielkiego marzenia o mobilności i wolności - widnieją: znak mennicy „R”, oznaczający, że moneta została wybita w Rzymie, inicjały projektantki oraz logo Fiat 500 w stylu oryginalnych plakatów reklamowych.

Dzięki światowemu znaczeniu i ugruntowanej pozycji prawdziwej ikony stylu, Fiat 500 stał się dziełem sztuki nowoczesnej i dołączył do stałej kolekcji MoMA (Museum of Modern Art) w Nowym Jorku. 

W trakcie swojej 60-letniej historii Fiat 500 miał wpływ na poprawę jakości codziennego życia milionów ludzi. Jego produkcja była ważnym elementem powojennego ożywienia gospodarczego we Włoszech - model zmotoryzował ten kraj i był pierwszym produkowanym na dużą skalę samochodem miejskim, eksportowanym również na cały świat.

Moda na Fiata 500 jest zawsze w dobrym stylu, jest ponadczasowa, nigdy się nie kończy.