Tusk z Bieńkowską o czymś zapomnieli. Przypomniała im premier Beata Szydło

– Chciałabym, żeby Donald Tusk pamiętał skąd pochodzi – powiedziała premier Beata Szydło. Jak podkreśliła szefowa rządu, przewodniczący Rady Europejskiej oraz unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska, „poczuli się bardziej Europejczykami, niż wszyscy inni Europejczycy”.

Elżbieta Bieńkowska i Donald Tusk
Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

W wywiadzie dla dziennika „Polska The Times” na pytanie, jak ocenia współpracę z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, czy unijną komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Elżbietą Bieńkowską, premier powiedziała: 

Mam wrażenie, że oni chyba poczuli się bardziej Europejczykami, niż wszyscy inni Europejczycy. Dali sobie naiwnie narzucić narrację, według której istnieje coś tak uniwersalnego, jak Unia Europejska, która jednakowo o wszystkich dba. A trzeba być realistą. Tak nie jest.

Ja widzę, jak funkcjonują w praktyce politycy europejscy z innych krajów: pełniąc swój mandat, nigdy nie zapominają, skąd pochodzą. Chciałabym, by Donald Tusk pamiętał skąd pochodzi 
– dodała Szydło.

Podkreśliła, że pod naciskiem polskiego rządu, Tusk zmienił stanowisko w kwestii polityki migracyjnej, co – jak mówiła – odczytuje jako „pozytywny sygnał”. 

Czy jest to zmiana trwała? Nie jestem pewna. Zobaczymy 
– stwierdziła szefowa rządu.

Premier uważa, że po ostatnim posiedzeniu Rady Europejskiej zmienia się nastawianie wobec Polski i jest to duży sukces. Ale – jak dodała – w UE będą jeszcze podejmowane próby „stawiania Polski do kąta”, bo „ten europejski salon personalnie, mentalnościowo jeszcze się nie zmienił”.

Myślę jednak, że kryzys imigracyjny był taką cezurą w myśleniu i działaniu Unii. Nie ma powrotu do tej Europy, która była przed nim. To, że w wielu krajach dochodzą do głosu partie bardzo eurosceptyczne, to jest wynik tego kryzysu 
– powiedziała szefowa rządu.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Europa #Polska #Unia Europejska #Beata Szydło #Elżbieta Bieńkowska #Donald Tusk

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo