"Superstacja" słono zapłaci za słowa o dziennnikarzach TVP

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała o nałożeniu na "Superstację" kary za słowa Jakuba Wątłego, który w programie "Krzywe zwierciadło" nazwał dziennikarzy Telewizji Polskiej "brudnymi, śmierdzącymi gnidami". Wymierzona kara to 100 tys zł.

Jakub Wątły
youtube.com/printscreen

W lutym br. prowadzący program "Krzywe zwierciadło" krytykował programy Telewizji Polskiej, obrażając przy tym dziennikarzy tych stacji. Jak podaje portal wirtualnemedia.pl Wątły porównał ich do „brudnych, śmierdzących gnid” oraz istot pijących i jedzących odchody.

TVP wyraziła oburzenie i oświadczyła, że podjęła w tej sprawie kroki prawne. Niedługo potem dziennikarza "Superstacji" zawieszono, a jego programy zdjęto z anteny. Wróciły do ramówki w maju, a Wątły przeprosił za swoje słowa.

- Wypowiedzi redaktora Jakuba Wątłego, które padły w rozmowie z zaproszonym gościem Tomaszem Jastrunem, wskazują, że ich celem było poniżenie w oczach widzów dziennikarzy mediów publicznych. Słowa prowadzącego audycję, odnosiły się do grupy dziennikarzy związanych z telewizją publiczną i stanowiły przekroczenie granic swobody wypowiedzi poprzez naruszenie godności określonej części grupy zawodowej dziennikarzy, naruszając obowiązujące standardy - pisze KRRiT w uzasadnieniu swojej decyzji.

- Oceniając stopień naruszenia warunków koncesji KRRiT wzięła pod uwagę, iż dopuszczanie w programach telewizyjnych możliwości stosowania języka, który nosi znamiona mowy nienawiści, może doprowadzić do wzmagania się agresji w debacie publicznej, a w konsekwencji utrwalać stereotypy i podziały społeczne - zaznaczono w komunikacie KRRiT.

"Superstacja" może się odwołać do sądu w sprawie nałożonej na nią kary.

 

 Źródło: wirtualnemedia.pl, niezalezna.pl

#KRRiT #kara #Superstacja #Jakub Wątły

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo