- Tematem tej wystawy jest fotografia mody zawieszona pomiędzy działaniami komercyjnymi, a projektami autorskimi - powiedział fotograf i uczestnik wystawy Paweł Fabjański.

Jak dodał, wystawę przygotowała Polish-American Fashion Foundation (PAFF).

- To fundacja zadecydowała o wyborze Alexiego Lubomirskiego na jej kuratora ze względu na fakt, że jest to postać łącząca w sobie kilka czynników. Alexi jest nowojorczykiem, uznanym w środowisku modowym fotografem, który pracował z największymi magazynami i ma polskie korzenie - stąd pomysł na promowanie polskich twórców za granicą - zaznaczył Fabjański.

PAFF organizuje modowe wydarzenie w Nowym Jorku po raz trzeci. W ramach tegorocznej wystawy "Young Poland" zostaną zaprezentowane prace polskich fotografów mody młodego pokolenia: Zuzy Krajewskiej, Bartka Wieczorka, Soni Szóstak, Mateusza Stankiewicza, Łukasza Ziętka, Jacka Kołodziejskiego, Pawła Fabjańskiego, Kuby Dąbrowskiego i Ani Cywińskiej.

Kurator Alexi Lubomirski, który pracuje dla amerykańskich magazynów, takich jak: Vogue, Harper’s Bazaar i Elle, zadecydował o tym, kto znajdzie się na wystawie.

- W moim przypadku to mieszkanka kilku projektów, które składają się jednak w spójną całość. Są to zdjęcia z projektów "Autofire" i "Kod/y" oraz fotografia, która powstała dla magazynu "Malemen" - powiedział Fabjański.

Wernisaż, na który zaproszono około 200 osób związanych z amerykańską branżą modową i artystyczną, odbędzie się 26 października. Wśród gości znajdą się dziennikarze amerykańskich magazynów mody, ale również dyrektorzy agencji kreatywnych i reklamowych oraz kuratorzy i kupcy sztuki. W pozostałe dni po otwarciu wystawy będzie ona dostępna dla wszystkich.

Ideą wydarzenia jest umożliwienie polskim fotografom prezentacji swoich prac amerykańskiej publiczności.

- Wybrałem dziewięciu artystów, którzy poprzez swoje prace wypowiadają się w sprawach ważnych i współczesnych. Moim zdaniem w dobie współzawodnictwa, ważne jest, aby sięgnąć po generację prawdziwych fotografów, którzy rozumieją sztukę fotografowania i jej przeznaczenie - napisał Alexi Lubomirski w tekście kuratorskim.

Polish-American Fashion Foundation (PAFF) jest organizacją non-profit, która została powołana w 2014 r. w celu promowania polskiej mody w skali globalnej. Wydarzeniem inaugurującym powstanie fundacji był "Polish Fashion Week 2015", w czasie, którego fundacja zorganizowała pokazy polskich projektantów.

Ekspozycja pod patronatem m.in. Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku oraz Fundacji Kościuszkowskiej potrwa od 26 do 29 października.