Polska moda w Nowym Jorku

/ vimeo.com/printscreen

  

Zdjęcia autorstwa Zuzy Krajewskiej, Soni Szóstak, Pawła Fabjańskiego i Kuby Dąbrowskiego zostaną zaprezentowane na wystawie polskiej fotografii mody pt. "Young Poland". Ekspozycja w galerii A/D/O na Brooklynie w Nowym Jorku dostępna będzie od czwartku.

- Tematem tej wystawy jest fotografia mody zawieszona pomiędzy działaniami komercyjnymi, a projektami autorskimi - powiedział fotograf i uczestnik wystawy Paweł Fabjański.

Jak dodał, wystawę przygotowała Polish-American Fashion Foundation (PAFF).

- To fundacja zadecydowała o wyborze Alexiego Lubomirskiego na jej kuratora ze względu na fakt, że jest to postać łącząca w sobie kilka czynników. Alexi jest nowojorczykiem, uznanym w środowisku modowym fotografem, który pracował z największymi magazynami i ma polskie korzenie - stąd pomysł na promowanie polskich twórców za granicą - zaznaczył Fabjański.

PAFF organizuje modowe wydarzenie w Nowym Jorku po raz trzeci. W ramach tegorocznej wystawy "Young Poland" zostaną zaprezentowane prace polskich fotografów mody młodego pokolenia: Zuzy Krajewskiej, Bartka Wieczorka, Soni Szóstak, Mateusza Stankiewicza, Łukasza Ziętka, Jacka Kołodziejskiego, Pawła Fabjańskiego, Kuby Dąbrowskiego i Ani Cywińskiej.

Kurator Alexi Lubomirski, który pracuje dla amerykańskich magazynów, takich jak: Vogue, Harper’s Bazaar i Elle, zadecydował o tym, kto znajdzie się na wystawie.

- W moim przypadku to mieszkanka kilku projektów, które składają się jednak w spójną całość. Są to zdjęcia z projektów "Autofire" i "Kod/y" oraz fotografia, która powstała dla magazynu "Malemen" - powiedział Fabjański.

Wernisaż, na który zaproszono około 200 osób związanych z amerykańską branżą modową i artystyczną, odbędzie się 26 października. Wśród gości znajdą się dziennikarze amerykańskich magazynów mody, ale również dyrektorzy agencji kreatywnych i reklamowych oraz kuratorzy i kupcy sztuki. W pozostałe dni po otwarciu wystawy będzie ona dostępna dla wszystkich.

Ideą wydarzenia jest umożliwienie polskim fotografom prezentacji swoich prac amerykańskiej publiczności.

- Wybrałem dziewięciu artystów, którzy poprzez swoje prace wypowiadają się w sprawach ważnych i współczesnych. Moim zdaniem w dobie współzawodnictwa, ważne jest, aby sięgnąć po generację prawdziwych fotografów, którzy rozumieją sztukę fotografowania i jej przeznaczenie - napisał Alexi Lubomirski w tekście kuratorskim.

Polish-American Fashion Foundation (PAFF) jest organizacją non-profit, która została powołana w 2014 r. w celu promowania polskiej mody w skali globalnej. Wydarzeniem inaugurującym powstanie fundacji był "Polish Fashion Week 2015", w czasie, którego fundacja zorganizowała pokazy polskich projektantów.

Ekspozycja pod patronatem m.in. Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku oraz Fundacji Kościuszkowskiej potrwa od 26 do 29 października.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Twórca polskiej alternatywy: Owsiak wykonywał zadania. I nadal to robi manipulując młodzieżą (FILM)

/ Fot. screen YouTube; fot. Stanisław Markowski

  

Radosław Huget w latach 80. wymyślił Ruch Wolność i Pokój, którego aktywiści odmawiali złożenia przysięgi wojskowej na wierność ZSRR. Odpowiedzią komunistycznego reżimu było stworzenie „alternatywy” posłusznej reżimowi, której twórcą był Jerzy Owsiak. - Jego ojciec był prominentnym milicjantem, pułkownikiem, szefem wydziału śledczego Komendy Głównej i I sekretarzem POP PZPR w Komendzie Głównej. Owsiak był człowiekiem, który wykonywał zadania, funkcjonował w oficjalnych mediach i odstawiał młodzieniaszka – mówi dziś Huget, który w latach 90. z powodu biedy wyemigrował z Polski. Zobacz mocną wypowiedź legendy polskiej alternatywy (FILM)

Radosław Huget to legenda krakowskiej opozycji, wielokrotnie zamykana w latach 80. za antykomunistyczne manifestacje. W czasie, gdy on i inni członkowie WiP byli zwalczani, reżimowe media próbowały kreować własną „alternatywę”.

- Używali do tego Rozgłośni Harcerskiej, Owsiak funkcjonował jakoś w tych „przekaziorach”. A potem Owsiak przychodził do nas. Gdy robiliśmy już po „okrągłym stole” pikiety pod Sejmem, przychodził i starał się przeciągnąć ludzi na te swoje imprezy, o który było wiadomo, że są sterowane. Był człowiekiem, który wykonywał zadanie i to jest oczywiste

– mówi Huget.

Te same komunistyczne media, w których działał Owsiak, zwalczały WiP.

- Pamiętam spotkanie z Moniką Olejnik, kiedy blokowaliśmy ambasadę Czechosłowacji w obronie czeskich więźniów politycznych. Została tam wysłana i zadała bardzo dobre pytanie merytoryczne: „Słuchajcie, a czy wy nie pracujecie nigdzie? Kto was utrzymuje?”. Tacy byli dyżurni „trujkowcy” przez „u” zwykłe

– opowiada Huget.

Zdaniem Hugeta, podobną rolę Owsiak odgrywa dziś w czasie WOŚP i letnich festiwali.

- Owsiak kanalizował zbuntowaną młodzież i robi to nadal. Ale nie tylko. Zaprasza ludzi reżimu, takich jak Komorowski i pokazuje: patrzcie, jaki fajny jest. Niby prezydent, a popatrz jaki fajny, bezpośredni, kumpel, wujek Bronek. Możecie wujka poklepać

– żartuje.

Obejrzyjcie mocną rozmowę z legendą polskiej alternatywy poniżej:
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl