Irlandczycy biorą przykład z Polski! Odmówią różaniec na wybrzeżach

/ Darte/pixabay.com

  

Na 26 listopada zaplanowano wielką modlitwę wzdłuż wybrzeży całej Irlandii, w sumie w 53 miejscach. Organizatorzy wydarzenia nie ukrywają, że zainspirowali ich Polacy i ich akcja „Różaniec do granic”.

Radio Watykańskie zaznacza, że w Irlandii kontekst modlitwy jest nieco inny (u nas modlono się o pokój dla Polski i świata). Nowy liberalny rząd zapowiedział, że w przyszłym roku odbędzie się tam referendum w sprawie usunięcia z konstytucji prawnej ochrony nienarodzonych. Zbiegnie się ono w czasie z wizytą papieża i Światowym Spotkaniem Rodzin w Dublinie.

Jak przypomina watykańska rozgłośnia, od kilkunastu lat Irlandia jest również areną silnej sekularyzacji. Opublikowane w ubiegłym tygodniu dane statystyczne podają, że w ciągu ostatnich pięciu lat obecność katolików na wyspie zmniejszyła się z 84 do 78 proc. i to pomimo znacznego napływu katolickich migrantów, głównie z Polski. Dziś aż 12 proc. katolików w Irlandii to przybysze z innych krajów.

CZYTAJ WIĘCEJ: „Różaniec do granic” – ogromny sukces wyjątkowej akcji. Te ZDJĘCIA mówią wszystko

Drastyczną formę sekularyzacja przybiera też w polityce. Arcybiskup Dublina Diarmuid Martin zaprotestował ostatnio przeciwko eliminacji katolików z debaty publicznej. 

Pluralizm i demokracja nikomu nie dają prawa do wyciszania innych punktów widzenia 
– podkreślił abp Martin, odnosząc się do trwającej już debaty na temat aborcji. 

Napięta atmosfera towarzyszy też przygotowaniom do Światowego Spotkania Rodzin w sierpniu przyszłego roku. Na Kościół wywierana jest presja, by wydarzenie to było również otwarte na związki jednopłciowe.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: radiovaticana.va, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Badane okoliczności śmierci na basenie. Według mediów filtry wciągnęły włosy dziewczynki

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

"Śledztwo jest prowadzone w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka poprzez niezabezpieczenie właściwego działania urządzeń basenowych" – powiedział prokurator Piotr Pietrykiewicz. Do wypadku doszło w środę, w sobotę 12-latka zmarła w szpitalu.

Prokurator rejonowy w Jeleniej Górze Piotr Pietrykiewicz poinformował we wtorek PAP, że w poniedziałek zostało wszczęte śledztwo z art. 155 Kodeksu karnego, za co grozi kara do pięciu lat więzienia.

Śledztwo jest prowadzone w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka poprzez niezabezpieczenie właściwego działania urządzeń basenowych

 - powiedział prok. Pietrykiewicz.

Wyjaśnił, że zaraz po wypadku w środę wieczorem odbyły się oględziny basenu oraz przeprowadzono eksperyment procesowy związany z funkcjonowaniem urządzeń basenowych. Przesłuchani zostali wówczas pierwsi świadkowie: ratownik na tym obiekcie oraz osoby, które pomagały mu wyciągnąć dziewczynkę z wody.

Prokurator dodał, że przeprowadzony eksperyment nie ujawnił, że urządzenia na tym obiekcie działają w sposób, który zagrażałby zdrowiu czy życiu osób z niego korzystających.

Jednak nie chcemy na tym etapie śledztwa podawać szczegółów tego eksperymentu, ponieważ chcemy jeszcze dotrzeć do kolejnych świadków zdarzenia. Upublicznienie tych szczegółów mogłoby im zasugerować treść wyjaśnień

 - powiedział prok. Pietrykiewicz.

Prokurator poinformował, że po zgromadzeniu pełnej dokumentacji medycznej z leczenia szpitalnego zostanie też wykonana sekcja zwłok dziewczynki. Nie wykluczył też powołania kolejnego biegłego z zakresu działania urządzeń basenowych.

Do wypadku doszło w środę na basenie w jednym z hoteli w Karkonoszach. 12-letnia dziewczynka zasłabła i topiła się. Mimo wyciągnięcia z wody i reanimacji w stanie krytycznym trafiła do szpitala, gdzie zmarła w sobotę. Przebywała na feriach z matką. W mediach społecznościowych pojawiły się informacje, że długie i niezwiązane włosy dziewczynki miały być wciągnięte przez urządzenie filtrujące wodę w basenie, a ratownicy przez długi czas nie mogli wydobyć dziewczynki na powierzchnię. Śledczy jednak nie wypowiadają się na temat tych doniesień.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts