II Kompanijny Moduł Ogniowy z moździerzami RAK wyruszył w Polskę

/ PGZ

  

22 października 2017 r. bramy należącej do Grupy PGZ Huty Stalowa Wola S.A. opuścił drugi kompanijny moduł ogniowy. W jego skład wchodzi osiem samobieżnych moździerzy kołowych RAK 2017 oraz cztery artyleryjskie wozy dowodzenia. Pojazdy trafią do 12. Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera w Szczecinie.

Pierwsze elementy kompanijnego modułu ogniowego samobieżnego moździerza 120 mm RAK na podwoziu kołowym zostały dostarczone 30 czerwca 2017 roku do 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. To wydarzenie stanowiło inaugurację cyklu dostaw nowego sprzętu artyleryjskiego, który trafi na wyposażenie Sił Zbrojnych RP.

W latach 2018 i 2019 zostaną przekazane po trzy kolejne moduły. Podpisany kontrakt obejmuje łącznie dostawę 64 moździerzy i 32 wozów dowodzenia o łącznej wartości ponad 960 mln zł.

Komunikat PGZ

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PGZ
Tagi

Wczytuję komentarze...


TSUE chce "zamrożenia" Izby Dyscyplinarnej. Sędzia Radzik: "dalej będziemy zwalczać patologie"

zdjęcie ilustracyjne, / / TSUE / europas.irtea.gr

  

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej godzi w suwerenne prawo Rzeczypospolitej Polskiej do sprawowania wymiaru sprawiedliwości i jako takie nie ma żadnego wpływu na czynności rzeczników dyscyplinarnych - napisał zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów Przemysław Radzik na Twitterze.

"Dalej będziemy zwalczać patologie wśród sędziów od wykroczeń drogowych po manifesty polityczne"

- podkreślił jednocześnie sędzia Radzik w swym wpisie na Twitterze.

Trybunał Sprawiedliwości UE w środę zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Wniosek o tymczasowe zawieszenie tych przepisów - do czasu wydania ostatecznego wyroku przez TSUE - złożyła Komisja Europejska. Polski rząd argumentował, że wniosek jest nieuzasadniony.

"Chociaż organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do kompetencji państw członkowskich UE, to mają one obowiązek dotrzymywać zobowiązań wynikających dla nich z prawa Unii"

- zaznaczył jednak TSUE.

Rzecznik rządu Piotr Müller informował w środę, że premier Mateusz Morawiecki, po dokonaniu szczegółowej analizy wydanego postanowienia TSUE, skieruje do TK wniosek o rozstrzygnięcie powstałego sporu prawnego.

Zgodnie z konstytucją to Trybunał Konstytucyjny jest "sądem ostatniego słowa" w zakresie badania zgodności poszczególnych aktów prawa w ramach określonej w konstytucji hierarchii źródeł prawa i to TK powinien rozstrzygnąć powstały spór 

- zaznaczał Müller.

[polecam:niezalezna.pl/322229-wczoraj-tsue-a-dzis-do-akcji-wkracza-gersdorf-napisala-wezwanie-do-sedziow-izby-dyscyplinarnej]

I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf w związku z postanowieniem TSUE wezwała zaś w czwartek sędziów Izby Dyscyplinarnej "do natychmiastowego powstrzymania się od jakichkolwiek czynności związanych z rozpoznawaniem spraw" należących do kompetencji tej izby. Z kolei pracowników Izby Dyscyplinarnej I prezes SN wezwała do przekazania wszystkich akt spraw, również tych zakończonych, do innej izby SN właściwej do ich rozpoznania.

"Niezależnie od tego, w jaki sposób kompetentne władze ustosunkują się do postanowienia TSUE i jak ono ma być interpretowane, to z całą pewnością to wezwanie daleko wychodzi poza przedmiot sprawy i zakres tego postanowienia TSUE"

- powiedział z kolei w czwartek rzecznik prasowy Izby Dyscyplinarnej Piotr Falkowski, odnosząc się do oświadczenia prezes Gersdorf.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts