Sąd Okręgowy w Gdańsku orzekł wczoraj, że Krzysztof Wyszkowski musi przeprosić Lecha Wałęsę. Za co?  Za wypowiedź sprzed kilku lat. Wówczas wygrał proces z Wałęsą dotyczący oskarżenia go o to, że był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie "Bolek".

- Bez wątpienia podanie przez pozwanego [K. Wyszkowskiego - red.] informacji o przegranej przez powoda [L. Wałęsę - red.] procesu o Bolka, stanowiło naruszenie dóbr osobistych powoda w postaci godności, czci, dobrego imienia, pozycji zawodowej i prestiżu

 - powiedziała sędzia Magdalena El-Hagin w uzasadnieniu wyroku, nakazującego Wyszkowskiemu zamieszczenie na głównych stronach internetowych kilku mediów oraz stronie wyszkowski.com.pl przez okres 3 miesięcy oświadczenia, w którym zawarte będą przeprosiny. Jednocześnie sąd upoważnił Wałęsę do zamieszczenia tych przeprosin na portalach informacyjnych na koszt Wyszkowskiego, gdyby ten nie wykonał wyroku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sędzia każe przeprosić Wyszkowskiego TW "Bolka"

Krzysztof Wyszkowski, komentując wyrok dla portalu niezalezna.pl, powiedział:

Do czasu, gdy prezydent Andrzej Duda będzie się upierał przy blokowaniu uzdrowienia sądownictwa, stary układ będzie ochraniał interesy „właścicieli” III RP.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Stary układ w sądach to wynik uporu Andrzeja Dudy"

Tymczasem okazuje się, że przewodnicząca składu orzekającego w sprawie Wyszkowskiego, 15 marca 2017 r. właśnie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrała nominację na sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku. Wnioskowała o to w październiku 2016 r. Krajowa Rada Sądownictwa, która rekomendowała jej nominację na wakat spośród dwójki kandydatów. W uzasadnieniu kandydatury wskazano kilka czynników przemawiających za wyborem El-Hagin, w tym

"wyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej".

Bezpośrednio przed nominacją sędzia Magdalena El-Hagin orzekała w IX Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe. Obecnie orzeka w XV Wydziale Cywlinym gdańskiego SO, pełni również funkcję koordynatora ds. edukacji prawnej. Ponadto, Magdalena El-Hagin jest wiceprezesem pomorskiego oddziału "Iustitii".