Jawności jak chleba

  

Sądząc po prezentacji założeń Ustawy o jawności życia publicznego, można oczekiwać, że akt ten w zasadniczy sposób zmieni funkcjonowanie osób odpowiedzialnych za wydawanie publicznych pieniędzy. Daje także nadzieję na radykalne odcięcie wszystkich głów korupcyjnej hydry.

W propozycjach niewiele jest środków represyjnych, bo główną bronią przeciwko mafiom, od lat systemowo ograbiającym Polaków, są właśnie przejrzystość i dostępność wszelkich informacji: od obowiązkowej publikacji umów zawieranych przez wszystkie podmioty mające styk z publicznym groszem, w tym spółek z udziałem skarbu państwa, po deklaracje majątkowe osób odpowiedzialnych za decyzje finansowe. Z jednej strony znacznie utrudni to korupcję, a z drugiej niemal uniemożliwi swobodne korzystanie z owoców złodziejstwa. Jednak bodaj najważniejszą przesłanką skuteczności ustawy jest zdecydowana zmiana standardów polityki. Regulacje obejmą przecież w największej części urzędników rekomendowanych przez obecną władzę, tzw. naszych. I słusznie, bo Polacy wiele są w stanie obozowi prawicy wybaczyć, ale powtórkę ze złodziejstwa z pewnością ukarzą niezwykle surowo.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts