Maleje przyzwolenie na kary fizyczne wobec dzieci

/ pixabay.com

  

W Polsce maleje przyzwolenie na stosowanie kar fizycznych wobec dzieci, ale społeczeństwo wciąż za mało wie, jak zapobiegać przemocy wobec najmłodszych - powiedziała prezes fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Monika Sajkowska.

W Warszawie rozpoczęła się dwudniowa konferencja "Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw" organizowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości i m.st. Warszawa. Tematem przewodnim spotkania ekspertów z kraju i zagranicy jest pomoc dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy i wykorzystywania, a także ochrona praw dzieci, które uczestniczą w procedurach prawnych.

Przypomniano o tegorocznej nowelizacji kodeksu karnego, która podwyższa kary za najcięższe przestępstwa wobec dzieci - takie jak gwałt czy spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - i nakłada na obywateli obowiązek reagowania, jeśli mają wiarygodną informację o takim przestępstwie. Eksperci podkreślali na konferencji, że wiarygodna informacja nie oznacza pewności.

- Jeśli sytuacja wskazuje na czynniki - takie, które, logicznie myśląc, wskazują na przestępstwo, to jest to poczucie wiarygodności i nie mamy obowiązku sprawdzania faktów - powiedziała Justyna Podlewska, prawniczka z fundacji DDS.

Monika Sajkowska podkreśliła, że w dalszym ciągu blisko połowa polskiego społeczeństwa uważa, że można stosować kary fizyczne wobec dzieci, ale jest to odsetek, który maleje.

- Wyniki badań pokazują, że sukcesywnie - nie raptownie, ale jednak systematycznie - maleje przyzwolenie na stosowanie kar fizycznych wobec dzieci(...). Przed nami jeszcze długa droga, a szczególnie dotyczy to klapsa, który wielu rodziców chce ciągle w tym arsenale środków wychowawczych zachować - mówiła.

Sajkowska podkreśliła, że klapsy nie są skuteczną metodą dyscyplinowania dzieci.

- Oczywiście naszym stanowiskiem jest to, że żadna przemoc wobec dzieci, żadne stosowanie oddziaływań fizycznych nie są drogą do przekazania dziecku tego, co dobre, a co złe. Są inne, bardziej skuteczne metody dyscyplinowania - powiedziała.

Sajkowska dodała, że rodzice i specjaliści powinni wiedzieć, jak pomagać i identyfikować niepokojące symptomy u dziecka. Podkreśliła, że w każdej instytucji zajmującej się dziećmi powinna obowiązywać polityka ochrony dzieci przed przemocą.

Dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości Mikołaj Pawlak podkreślił na konferencji, że celem wszystkich instytucji zajmujących się dziećmi musi być zapewnienie im bezwzględnego bezpieczeństwa.

Zaznaczył, że priorytetem ministerstwa jest zapewnienie warunków do przesłuchiwania i wysłuchiwania dzieci w instytucjach wymiaru sprawiedliwości.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Mniej wypadków z udziałem dzieci

Zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

W pierwszym tygodniu roku szkolnego w 941 wypadkach drogowych zginęły 73 osoby, a 1283 zostały ranne - wynika z informacji przekazanych przez Komendę Główną Policji. Doszło także do 49 wypadków z udziałem dzieci w wieku od 7 do 17 lat - pięcioro z nich poniosło śmierć.

Z informacji przekazanej przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że 2-6 września na drogach doszło do 941 wypadków, w których zginęły 73 osoby, a 1283 zostały ranne. Policjanci odnotowali również 6217 kolizji drogowych i zatrzymali 1166 kierowców jadących pod wpływem alkoholu. Dla porównania: w pierwszym tygodniu ubiegłego roku szkolnego doszło do 1020 wypadków, w których zginęło 117 osób, a 1256 zostało rannych. Odnotowano też wtedy 6372 kolizji drogowych.

Spośród wypadków drogowych, do których doszło w pierwszych pięciu dniach roku szkolnego, w 49 uczestniczyły dzieci i młodzież w wieku od 7 do 17 lat. Pięcioro z nich poniosło śmierć, a 109 zostało rannych. Policjanci odnotowali również 71 kolizji z udziałem dzieci i młodzieży.

W takim samym okresie ubiegłego roku doszło do 64 wypadków z udziałem dzieci i młodzieży w wieku 7-17 lat. Zginęło pięć osób, a 95 zostało rannych. Odnotowano też wtedy 83 kolizje drogowe.

"Biorąc pod uwagę wszystkie zdarzenia drogowe, liczby te wyglądają korzystniej, natomiast jeśli chodzi o zdarzenia drogowe z udziałem najmłodszych, to tutaj wypadków jest mniej, niestety zginęło tyle samo osób co w roku ubiegłym. Jest również nieco więcej osób rannych"

- powiedział podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Jak dodał, liczby te pokazują utrzymującą się prawidłowość, że mniejsza liczba wypadków "nie przekłada się w sposób proporcjonalny na liczbę zabitych i rannych".

W ocenie podinsp. Kobrysia wynika to z tego, że Polacy jeżdżą z większą prędkością.

"Musimy zrobić wszystko, żeby przypomnieć Polakom, że powinni zdjąć nogę z gazu"

- powiedział.

Policjant przypomniał, że podstawowym błędem rodziców dowożących dzieci do szkoły "jest permanentny pośpiech". "

Często zbyt późno wyjeżdżają z domu, a w konsekwencji pośpiechu próbują właściwie podjechać samochodem "do szatni". Ten pośpiech powoduje również, że rodzice zatrzymują się przed przejściem dla pieszych - rzekomo na chwilę, co powoduje, że dziecko czasem wysiada bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd" - opisał Kobryś.

"Rodzice absolutnie powinni parkować w miejscu dozwolonym, dalej od szkoły i wypuścić dziecko z samochodu od strony chodnika, dodatkowo je asekurując, a nie siedzieć podczas wysiadania dziecka za kierownicą" - dodał.

KGP przypomina, że od 2 do 6 września policjanci prowadzili działania pod nazwą "Bezpieczna droga do szkoły", w czasie których pilnowali, by uczestnicy ruchu przestrzegali w pobliżu szkół przepisów ruchu drogowego. Policjanci ruchu drogowego od sierpnia skierowali do zarządców dróg 1,3 tys. wniosków o zmianę nieprawidłowego oznakowania w pobliżu szkół.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl