Podpisanie umowy darowizny odbyło się na terenie Parafii Matki Bożej Loretańskiej na warszawskiej Pradze, przy symbolicznym grobie Rocha Kowalskiego – dzielnego dragona, barwnego bohatera sienkiewiczowskiej epopei.

Tym, co buduje rzeczywiście siłę, następnie postrzeganą i używaną, jest duch narodu. Jest dusza narodu. Jest zespół wartości, według których wychowujemy nasze dzieci, potem dorosłych ludzi – tych, którzy używają wartości materialnych dla tworzenia wolnej, niepodległej i żyjącej w dobrobycie Ojczyzny. Ta fundacja ma służyć umacnianiu, rozbudowywaniu i upowszechnianiu wartości, które towarzyszyły naszemu narodowi od tysiąca latpowiedział minister Antoni Macierewicz.

 

Zbiór kart rękopisu „Potopu” Henryka Sienkiewicza wystawiony został w maju br. na aukcji zorganizowanej przez jeden z warszawskich antykwariatów. Rękopis zawiera następujące fragmenty powieści:

 - zdobycie szwedzkiej chorągwi królewskiej,
 - Szwedzi w widłach Wisły i Sanu. Zdobycie Sandomierza,
 - poselstwo Zagłoby do obozu szwedzkiego po Rocha Kowalskiego.

Dzisiejsze wydarzenie pokazuje, że Polska Grupa Zbrojeniowa jest czymś więcej niż spółką. Ze względu na nasze strategiczne miejsce w systemie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej czujemy się zobowiązani do szczególnej troski o naszą historię i nasze dziedzictwo. Aby dać godny temu wyraz, zdecydowaliśmy powołać fundację, która poprzez działania podejmowane w wymiarze społecznym i kulturalnym będzie dopełniała misję Grupy PGZ  – podkreślił prezes PGZ Błażej Wojnicz.

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej w porozumieniu z antykwariatem zastrzegło sobie prawo do nabycia rękopisu poza aukcją, po zgromadzeniu całej niezbędnej kwoty. Instytucja ogłosiła zbiórkę środków, zwracając się o wsparcie do dużych ogólnopolskich firm, lokalnych przedsiębiorców i osób indywidualnych – miłośników twórczości Henryka Sienkiewicza. Na apel muzeum odpowiedziały szkoły z terenu powiatu łukowskiego, placówki noszące imię Sienkiewicza, turyści oraz indywidualni darczyńcy z całej Polski. Do sfinalizowania transakcji brakowało jednak kluczowych partnerów przedsięwzięcia. Decyzję o wsparciu finansowym muzeum w zakupie kart rękopisu „Potopu” podjęła nowo utworzona Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej, dla której jest to projekt inaugurujący jej działalność.

Zakupione karty rękopisu „Potopu” Henryka Sienkiewicza będą wystawione w dworku w Woli Okrzejskiej, miejscu narodzin polskiego noblisty i siedziby poświęconego jego osobie muzeum, które właśnie obchodziło jubileusz 50-lecia swojego istnienia.

Służba Ojczyźnie w czasach pokoju nie wymaga ofiary krwi. Wiąże się natomiast z wdzięcznością dla tych, którzy swoją krew przelali oraz dla tych, których dorobek, talent i postawa zbudowały fundament naszej Ojczyzny. Dzisiaj, biorąc za wzór poprzednie pokolenia, możemy służyć naszemu Krajowi wytrwałą pracą, nauką, wychowaniem młodzieży i pielęgnowaniem kultury, braniem odpowiedzialności za przyszłość Polski. Szczególnie zależy nam na współpracy ze środowiskami weteranów: zarówno tych z czasów II wojny światowej, jak i tych, którzy współcześnie brali udział w misjach wojska polskiego poza granicami krajupowiedziała Eliza Dzwonkiewicz, prezes Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Głównym celem Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej jest wspieranie środowisk i inicjatyw, które służą Ojczyźnie. Służbę tę rozumiemy jako świadome i konsekwentne działanie z myślą o dobru Polski i jej obywateli, na różnych polach i w różnych dziedzinach życia społecznego.