Polska Opera Królewska inauguruje sezon

W konferencji udział wzięli także wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka i dyrektor Łazienek Królewskich prof. Zbigniew Wawer (z prawej) / niezalezna.pl

Magdalena Fijołek

Dziennikarka w dziale Kultura portalu niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

Cieszę się, że prof. Ryszard Peryt, a zatem twórca o ogromnym dorobku i potencjale artystycznym, zgodził się poprowadzić Polską Operę Królewską. Wszyscy mamy nadzieję, że ta instytucja stanie się ciekawym punktem na muzycznej mapie nie tylko Warszawy, ale również i całej Polski – mówiła wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka podczas poniedziałkowej konferencji poświęconej inauguracji sezonu Polskiej Opery Królewskiej. Nowa placówka rozpocznie działalność już od listopada.

Spotkanie odbyło się w Łazienkach Królewskich, docelowej siedzibie placówki:

Koncertować będziemy głównie tutaj, ale nasza działalność będzie mieć również charakter objazdowy – z chęcią zagramy w pałacach i zamkach, natomiast jeśli zajdzie taka potrzeba – również w strażackich remizach i domach kultury. Nasza oferta ma być dostępna dla wszystkich

– mówił prof. Ryszard Peryt, mianowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dyrektora Polskiej Opery Królewskiej. 

Już jako młody muzyk, w 1977 r., wpadłem na pomysł utworzenia Polskiej Opery Królewskiej. Niespełna 400 lat temu w Warszawie w ramach Teatru Władysławowskiego działała pierwsza na świecie stała opera - ze stałymi siedzibą i repertuarem. Taka spuścizna aż prosi się o godną kontynuację

- dodał.

Dlatego tym bardziej jestem szczęśliwy, że po tylu latach udało się tę ideę wcielić w życie, i to w tak ekspresowym tempie. Zarządzenie ministerstwa kultury w tej sprawie weszło w życie 1 sierpnia tego roku, a już w listopadzie zainaugurujemy sezon. To prawdziwy cud!

- przekonywał prof. Peryt.

Według zamysłu kierownictwa nowej placówki, charakter Polskiej Opery Królewskiej mają wyznaczać hasła, "tropy". Jednym z nich są ŹRÓDŁA, do których będą sięgać władze instytucji. Będzie się to przejawiać m.in. w odkrywaniu na nowo zapomnianych już polskich kompozytorów i ich dzieł. Drugim hasłem jest FAMILIA, a zatem edukacyjna część działalności Opery - w jej ramach odbywać się będą rodzinne warsztaty muzyczne skierowane do najmłodszych. Trzecim filarem są PASJE I LITURGIE, w ramach których prezentowane będą dzieła oratoryjne. Kolejnym hasłem jest INSTYTUT gwarantujący współpracę między trzema warszawskimi uczelniami - Akademią Sztuk Pięknych, Uniwersytetem Muzycznym im. Fryderyka Chopina oraz Akademią Teatralną. Piątym słowem-kluczem jest JAZZ jako wyraz wolności opery (w ramach tego projektu usłyszymy m.in. "Pieśń o Bogu ukrytym" Karola Wojtyły w aranżacji Włodka Pawlika), szóstym FORUM, na którym będą poruszane ważne dla rodzimej muzyki tematy, siódmym NOTES, czyli działalność wydawnicza Polskiej Opery Królewskiej czy wreszcie W DRODZE, a zatem filar wskazujący na objazdowy charakter Polskiej Opery Królewskiej oraz proces jej formowania się.

W zamierzeniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polska Opera Królewska ma być również odpowiedzią na kryzys w Warszawskiej Operze Kameralnej, w której kilka miesięcy temu doszło do głębokiej reformy, co przełożyło się na grupowe zwolnienia. Polska Opera Królewska ma stać się miejscem pracy dla solistów zwolnionych z WOK, co zresztą już się wydarzyło - dyrektor Peryt zatrudnił bowiem ponad 100 byłych pracowników Warszawskiej Opery Kameralnej, z czego aż 90 z nich to zwolnieni artyści.

Polska Opera Królewska będzie działać w oparciu o stały zespół artystyczny składający się z profesjonalnych  muzyków i śpiewaków. Stanowić będzie również miejsce rozwijania talentów młodych śpiewaków operowych, absolwentów polskich uczelni muzycznych, którzy będą mogli w Operze Królewskiej zdobywać doświadczenie zawodowe u boku znanych artystów.

Uroczysta inauguracja działalności Polskiej Opery Królewskiej odbędzie się już 2 listopada o godz. 19:00 w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela: podczas Mszy Świętej, której przewodniczyć będzie kardynał Kazimierz Nycz usłyszymy Requiem Mozarta. Dzień później, w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie o godz. 19:00 zabrzmią "Dziady-Widma" z tekstem Adama Mickiewicza i muzyką Stanisława Moniuszki. Premierę poprzedzi rozmowa o "Dziadach", w której udział wezmą Antoni Libera, dominikanin o. Janusz Pyda oraz dyrektor Opery Królewskiej Ryszard Peryt.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Żołnierz WOT zatrzymał pijanego kierowcę

/ terytorialsi.wp.mil.pl

  

Żołnierz 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zatrzymał pijaną kobietę, która kierowała autem w Dębicy. Kobieta uszkodziła trzy samochody, ranna została jedna osoba.

Rzecznik prasowy podkarpackiej brygady por. Witold Sura poinformował, że do zatrzymania doszło na jednej z ulic w Dębicy.

"Kierująca, będąc pod wpływem alkoholu, urządziła sobie alkoholowy rajd. Po krótkim pościgu sprawczyni została zatrzymana przez żołnierza naszej brygady, z 33. Batalionu Lekkiej Piechoty z Dębicy"

– dodał.

Żołnierz, który zatrzymał kobietę relacjonował, że kiedy zobaczył, że samochód demoluje wszystko na swojej drodze pobiegł za nim.

"Udało mi się go zatrzymać na ulicy Tuwima. Kobieta kierująca osobową mazdą była kompletnie pijana. Zadzwoniłem pod numer 112 i wezwałem policję"

– powiedział.

Żołnierz dodał, że całe zajście wyglądało "jak w dobrze wyreżyserowanym filmie". Kobieta uszkodziła w sumie trzy samochody, ranna została też jedna osoba, która siedziała w aucie, które uszkodziła kobieta.

Sura podkreślił, że postawa żołnierza jest godna naśladowania.

"Pokazał, że hasło przewodnie Wojsk Obrony Terytorialnej >>Zawsze gotowi, zawsze blisko<< jest przez wojskowych naszej brygady realizowane codziennie. A pomoc społeczeństwu i dbałość o ich bezpieczeństwo jest jednym z celów i misji naszej formacji"

– przypomniał rzecznik.

 

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl