Morawiecki: nasz rząd broni zasad wolnego rynku

Polski rząd broni w Brukseli zasad wolnego rynku - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem silna gospodarka i patriotyzm gospodarczy to również silne instytucje, w tym instytucje podatkowe.

P. Tracz/ KPRM

"Dzisiaj nasz rząd nie tylko jest obrońcą pewnych podstawowych zasad związanych z Traktatem Rzymskim na poziomie Unii Europejskiej, ale to my bronimy zasad wolnego rynku w Brukseli. To jest może trudne do przyjęcia, ale taka jest rzeczywistość. My, ubiegając się o faktycznie realizowaną swobodę świadczenia usług, o niedyskryminowanie małych i średnich przedsiębiorstw - w tym również polskich - my walczymy o faktyczną konkurencyjność na rynku europejskim, w związku z tym na rynku światowym"

- powiedział Morawiecki otwierając 8. edycję projektu Czas na patriotyzm gospodarczy - inicjatywę "Pulsu Biznesu".

Tematem przewodnim obecnej edycji jest "Polska 4.0"

Jak mówił Morawiecki, "dbamy o realne działania, które mają zwiększyć rzeczywistą konkurencyjność w systemie gospodarczym Polski, jednocześnie walcząc o ekspansję polskiego kapitału, o ekspansję polskiego eksportu za granicę".

My walczymy o realną wolność gospodarczą, o realną demokrację, czyli taką, gdzie wszyscy ludzie mogą partycypować w tym "torcie gospodarczym" III Rzeczypospolitej

- powiedział.

Jak tłumaczył wicepremier, rozwój gospodarki zapewnia kapitał, praca i technologie.

"Staramy się tworzyć jak najwięcej projektów, staramy się o większą dostępność pracy wykwalifikowanej - stąd 1,5 mln obcokrajowców pracuje u nas dzisiaj"

- powiedział.

W ocenie Morawieckiego, obecnie coraz wyraźniej widać, że konkurencja odbywa się również na poziomie regulacyjnym, legislacyjnym. "Wyraźnie widzimy, że jesteśmy uderzeni przez naszych partnerów, przez naszych przyjaciół z Zachodu np. dyrektywą o pracownikach delegowanych, (...) albo dyrektywami, które utrudniają handel" - argumentował.

Jego zdaniem to w Brukseli i w Waszyngtonie odbywają się teraz podstawowe dyskusje dotyczące norm i standardów, "bo tam się przeniosła teraz główna walka dzisiaj o przewagi konkurencyjne".

Według Morawieckiego silna gospodarka i patriotyzm gospodarczy to również silne instytucje i instytucje podatkowe.

"To, co my dzisiaj robimy, to jest jakby odbudowa państwa i instytucji podatkowych w sferze wartości i ich wpływu na mentalność Polaków, że warto płacić podatki"

- powiedział.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Mateusz Morawiecki #Unia Europejska #wolny rynek

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo