V sesja rozpoczętego w czwartek kongresu, pod hasłem "Polonia antemurale christianitatis" (łac. Polska przedmurzem chrześcijaństwa), odbywa się w Senacie RP.

Zdaniem kard. Saraha, współcześnie rodzina znajduje się pod różnymi formami nacisku.

- Zachód uważa, że ma prawo narzucać innym narodom swoją wizję rodziny. Chcę pokazać, w jaki sposób ideologia gender jest narzucana w Afryce. Jest to forma współczesnego kolonializmu 

– zaznaczył kard. Sarah.

Przypomniał, że w Afryce małżeństwo stanowi ośrodek życia społecznego - jest to nierozerwalny związek wyłącznie mężczyzny i kobiety, a rozwód nie jest uznawany "nawet wśród pogan".

- Rodzina buduje struktury społeczne, długotrwałe i stabilne jak związek małżeński – wyjaśnił hierarcha.

Zaznaczył, że "Afryka i Azja stają się koloniami Zachodu, który stara się budować tam świat oparty na konsumpcji.

- Niemal wszystkie afrykańskie rządy zostały zmuszone do powołania ministerstw ds. równości płci, wprowadzające ideologię gender. Starają się narzucać innym kulturom swoje podejście, w tym również uznanie małżeństw homoseksualnych, które z perspektywy afrykańskiej są aberracją życia społecznego i rodzinnego 

– podkreślił kard. Sarah. - Jest niedopuszczalne, by państwa Zachodnie próbowały, wykorzystując argumenty finansowe, wymusić legislację w tym zakresie. Jest to działanie antydemokratyczne – powiedział kard. Sarah.

Dodał, że kontynent afrykański nie może znowu zostać skolonizowany i "dać sobie narzucić perspektyw antropologicznych sprzecznych z wyznawanymi wartościami".

- Na świecie miliony osób żyją w skrajnym ubóstwie. Inni żyją w bogactwie oraz dekadencji – i to oni są tymi ideologicznymi kolonizatorami. Są to osoby, które chcą zmieniać oblicze małżeństwa. Zachód osiągnął postęp technologiczny i rozprzestrzenia swoją kulturę, jednak obecnie przechodzi kryzys i organizuje rebelię przeciwko Bogu 

– powiedział kard. Sarah.

Przyznał, że w Europie Zachodniej panuje "przyzwolenie na zabijanie niepełnosprawnych, starszych i chorych" i przyjmowane jest prawo pozwalające m.in. na aborcję i eutanazję. Dodał, że na promocję aborcji, eutanazji i antykoncepcji w Afryce przeznaczane są miliony dolarów. Zdaniem hierarchy, jest to działanie mające na celu "zabicie ducha Afryki i zagarnięcie jej zasobów".

Kard. Sarah podkreślił, że homoseksualizm to "siła destrukcyjna", więc uznanie par homoseksualnych za rodzinę będzie "ciosem w tradycyjne pojęcie rodziny, która opiera się na związku kobiety i mężczyzny".

W międzynarodowym kongresie Ruchu "Europa Christi", który w dniach 19-23 października odbywa się w Częstochowie, Łodzi i Warszawie, bierze udział ok. 40 gości z różnych krajów, m.in. kard. Stanisław Dziwisz.

Organizatorzy kongresu pod hasłem "Otwórzcie drzwi Chrystusowi" wskazują, że celem spotkania jest uświadomienie, że Europa to wielkie dziedzictwo chrześcijańskie, a tożsamość kontynentu została zbudowana na filozofii greckiej, prawie rzymskim i na Ewangelii.