Miłość okazywana niemowlęciu przez opiekunów daje mu poczucie bezpieczeństwa. To uczucie przejawia się w codziennej pielęgnacji, rozmowie czy wspólnej zabawie, a także w odpowiednim sposobie żywienia maluszka. Prawidłowo skomponowana dieta ma bowiem ogromne znaczenie dla wzrostu i rozwoju młodego organizmu.

Nawyki żywieniowe, wykształcone w okresie 1000 pierwszych dni i powielane w późniejszym okresie, mają duży wpływ na to, jak funkcjonujemy. Aż 50-60% preferencji wykształconych w wieku 2-3 lat może przetrwać nawet do 17.-22. roku życia, dlatego tak ważne jest, aby rodzice włożyli maksymalny wysiłek i szczególną troskę w prawidłowe rozszerzanie diety dziecka.

Jak pokazują wyniki badań, aż 61% niemowląt ma rozszerzaną dietę przed 5. miesiącem życia, tzn. niezgodnie z zaleceniami ekspertów. Tymczasem młody, intensywnie rozwijający się organizm wymaga zupełnie innego sposobu żywienia niż dorośli.

Konsystencja i skład posiłków powinny być dopasowane do etapu rozwoju oraz umiejętności malucha, a jadłospis oparty na schemacie żywienia niemowląt.

Kluczowe jest również bezpieczeństwo składników – te dostępne w sklepach, przeznaczone dla dorosłych, mogą być nieodpowiednie dla najmłodszych. Z uwagi na wrażliwość ich rozwijających się organizmów odpowiednim wyborem będą produkty przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, ze wskazaniem wieku na opakowaniu.