Rycerze Kolumba zbierają makulaturę, by kupić inkubator

/ pixabay.com

  

Rycerze Kolumba rozpoczęli w diecezji radomskiej zbiórkę makulatury. Za pieniądze uzyskane z jej sprzedaży kupią inkubator, który przekażą do jednego ze szpitali. W akcję włączają się szkoły, firmy oraz organizacje pozarządowe.

Rycerze Kolumba to organizacja katolicka mężczyzn, prowadząca działalność charytatywną. W diecezji radomskiej skupia około tysiąca mężczyzn z 19 parafii.

Jak podkreślił jeden z organizatorów zbiórki Andrzej Anasiak, akcja ma na celu nie tylko zakup sprzętu potrzebnego do ratowania niemowląt, ale także aktywizację mieszkańców Radomia do działań na rzecz innych.

- Papież Franciszek zachęca nas do tego, byśmy wstali z kanapy i zrobili coś dobrego, jakieś konkretne dzieło miłosierdzia - powiedział Anasiak.

Wybór Rycerzy Kolumba padł na zakup inkubatora. Do zbiórki makulatury włączyły się już niektóre szkoły oraz firmy z terenu diecezji radomskiej.

- Liczymy na ludzi młodych, uczniów studentów, ale także pracowników różnych zakładów pracy, w których działalność wolontariacka jest coraz silniejsza - zaznaczył Anasiak.

Inkubator ma kosztować 45 tys. zł. Jeśli ze sprzedaży makulatury uda się uzyskać więcej pieniędzy, zakupiony zostanie dodatkowy sprzęt medyczny. Dar ma być przekazany w listopadzie wybranemu szpitalowi z terenu diecezji radomskiej.

Rycerze Kolumba są znani w Radomiu ze swej działalności charytatywnej. Kilka lat temu zorganizowali akcję "Łuczniki dla Afryki”. Z całej Polski do Radomia spływały stare maszyny do szycia, które po naprawie i konserwacji wysłano do Zambii. Kilkaset maszyn trafiło do tamtejszych kobiet, dla których szycie stało się głównym źródłem utrzymania.

Rycerze Kolumba zbierali też w Radomiu rowery dla dzieci z najuboższych rodzin. Przeprowadzili zbiórkę pieluch jednorazowych dla hospicjum w Wilnie. Chętnie działają na rzecz lokalnych środowisk. Organizują charytatywne bale i koncerty. Dofinansowują letni wypoczynek dla dzieci z niezamożnych rodzin.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oburzone akcją „Nie świruj, idź na wybory”. „Oczekujemy wsparcia – nie szyderstwa”

Screeny z filmików "Nie świruj, idź na wybory" / twitter.com

  

Wystartowała kampania „Nie świruj, idź na wybory”. W krótkich filmikach występują celebryci znani z niechęci do rządu Prawa i Sprawiedliwości. Na jednym z klipów aktor udaje osobę chorą psychicznie. „Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego przeciwstawia się jakimkolwiek próbom stygmatyzacji - świadomej lub nieświadomej - tych osób. To nie są osoby inne - wszyscy wspólnie tworzymy społeczeństwo” – czytamy w oświadczeniu, do którego dotarł portal niezalezna.pl.

Rozpoczęto akcję „Nie świruj, idź na wybory”. Biorą w niej udział artyści otwarcie deklarujący poparcie dla opozycji, m.in. Zbigniew Hołdys, Grzegorz Turnau, Olgierd Łukaszewicz, Janusz Gajos, Anna Nehrebecka, Wojciech Pszoniak, Szymon Majewski, Andrzej Chyra, Robert Janowski, Anna Cieślak.

[polecam:https://niezalezna.pl/288794-tak-celebryci-chca-namowic-do-udzialu-w-wyborach-ich-akcja-nieswiruj-budzi-niesmak]

Szczególne poruszenie wywołał filmik z Wojciechem Pszoniakiem, który udaje osobę chorą psychicznie.

„Podobne ruchy mogą dotyczyć np. osób z porażeniem mózgowym, czyli często niewinnych, marzących o akceptacji”

– zauważył europoseł PiS Patryk Jaki.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym. Jak dowiedzieliśmy się od rzecznika prasowego Towarzystwa, dr. n. med. Sławomira Murawca, od samego rana spływały różne informacje dotyczące tej kampanii. Wypracowano stanowisko PTP na temat akcji „Nie świruj, idź na wybory”.

Portal niezalezna.pl dotarł do oświadczenia w tej sprawie.

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego stoi na straży poszanowania praw i godności osób z zaburzeniami psychicznymi. ZG PTP przeciwstawia się jakimkolwiek próbom stygmatyzacji - świadomej lub nieświadomej - tych osób. To nie są osoby inne - wszyscy wspólnie tworzymy społeczeństwo.

Cierpieniu, potrzebom, zmaganiom z problemami życiowymi, których wszyscy doświadczamy należy się szacunek. Dzielenie nas na osoby z zaburzeniami psychicznymi i osoby bez takich zaburzeń jest głęboko nieprawdziwy. Wszyscy możemy znaleźć się wśród potrzebujących pomocy - po stracie osoby bliskiej, utracie pracy, zdarzeniu losowym, w wyniku zachorowania, wraz z wiekiem, lub kiedy nieoczekiwanie pomocy będzie wymagało nasze dziecko. Powielanie okrutnych stereotypów może wtedy utrudniać przezwyciężanie psychicznego kryzysu zdrowotnego.

Stanowczo prosimy i apelujemy o rozwagę i poszanowanie godności osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. Mierzą się z nimi nierzadko nasi znajomi, mierzymy się także my i nasi bliscy. Wszyscy oczekujemy lub będziemy oczekiwać w takiej sytuacji  zrozumienia, życzliwości i wsparcia – nie szyderstwa.

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego

[polecam:https://niezalezna.pl/288803-ta-akcja-pokazuje-desperacje-opozycji-posel-pis-o-kampanii-nie-swiruj-idz-na-wybory]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl