Pytany na wspólnej konferencji prasowej z gruzińskim ministrem spraw zagranicznych Micheilem Dżanelidze o oczekiwania wobec listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli, szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że - jego zdaniem - program PW "powinien prowadzić do pełnego członkostwa dla Gruzji i innych krajów partnerskich w UE".

- To nasze zadanie, krajów takich jak Polska, pełnoprawnych członków UE, by to zmienić, zmodernizować i udoskonalić program Partnerstwa, by zapewnić Gruzji i innym krajom PW perspektywę pełnego członkostwa w UE

 - mówił.

Waszczykowski zastrzegł jednocześnie, że Polska nie jest naiwna i zdaje sobie sprawę, że nie ma w tej chwili klimatu dla rozszerzenia Unii, ponieważ UE, a zwłaszcza zachodnia jej część, zajęta jest swoimi problemami wewnętrznymi.

- Musimy stale przypominać naszym przyjaciołom i sojusznikom w zachodniej części Europy, że projekt europejski - Europy zintegrowanej, demokratycznej, przemienionej i zjednoczonej - nie jest dokończony, dopóki kraje, takie jak Gruzja, nie są częścią UE

 - dodał minister.

W międzyczasie - jak mówił - Polska dąży do udoskonalenia programu poprzez budowanie coraz większej liczby połączeń drogowych, infrastrukturalnych, komunikacyjnych między krajami członkowskimi UE a jej wschodnimi partnerami.

Minister Dżanelidze podziękował Waszczykowskiemu za poparcie dla Partnerstwa Wschodniego i dla integracji euroatlantyckiej jego kraju. Zwrócił uwagę, że program PW pozwolił na zawarcie umowy stowarzyszeniowej i umowy o wolnym handlu oraz liberalizację przepisów wizowych z UE.