Wystawa "Piękne i Bestia" inspirowana jest twórczością reżysera i scenarzysty Jerzego Hoffmana oraz kreacjami aktorek, które wystąpiły w jego filmach.

Nie ma wątpliwości, że Jerzy Hoffman na stałe wpisał się do historii polskiego kina, między innymi za sprawą stworzonych przez niego historycznych dzieł, takich jak ekranizacja sienkiewiczowskiej "Trylogii". (...) Tytułowe "piękne", czyli polskie aktorki, którym Jerzy Hoffman powierzył role w swoich filmach, a "Bestia" czyli sam reżyser, przedstawieni zostali w dwóch odsłonach. Pierwsza z nich to rysunki grafika i karykaturzysty Dariusza Łabędzkiego. Druga – portrety oraz fotożarty autorstwa fotografika i reportera Zenona Żyburtowicza

- mówi dyrektorka Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego Elżbieta Laskowska.

Wystawa obejmie zdjęcia oraz karykatury portretowe wykonane różnymi technikami, np. akwarela, airbrush, pastel, tusz, techniki mieszane. Zobaczymy na nich wizerunki Hanki Bielickiej, Małgorzaty Braunek, Barbary Brylskiej, Katarzyny Bujakiewicz, Bożeny Dykiel, Anny Dymnej, Małgorzaty Foremniak, Ireny Karel, Izabelli Scorupco, Elżbiety Starosteckiej, Grażyny Szapołowskiej, Beaty Tyszkiewicz, Nataszy Urbańskiej, Ewy Wiśniewskiej, Magdaleny Zawadzkiej oraz Jerzego Hoffmana.

Prezentacji towarzyszyć będzie kalendarz na 2018 r. z reprodukcjami dzieł wydany z okazji 85 urodzin Jerzego Hoffmana oraz jubileuszu 40-lecia Muzeum Karykatury. Znalazły się w nim zdjęcia i karykatury związane m.in. z takimi filmami, jak "Pan Wołodyjowski" (1969), "Potop" (1974), "Trędowata" (1976), "Znachor" (1981), "Piękna nieznajoma" (1992), "Ogniem i mieczem" (1999), "Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem" (2003) czy "1920 Bitwa Warszawska" (2011).

W czwartek 19 października 2017 r. odbędzie się wernisaż wystawy z udziałem reżysera, artystów oraz aktorek. Ekspozycja w warszawskim Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego potrwa od 20 października do 26 listopada 2017 r.