Dorota Kania UJAWNIA: Punktem wyjścia ws. reparacji jest 250 miliardów złotych [liczone w złotówkach z 1939 r.]

/ en.wikipedia.org/wiki/Public_domain

  

Pod koniec września z inicjatywy PiS powołano parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej. Przewodniczącym zespołu został Arkadiusz Mularczyk, a sekretarzem – Stanisław Pięta. Zespół ma m.in. wykonać analizę oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec; poszuka rozwiązań prawnych czy wariantów dochodzenia tych roszczeń; zespół ma także zgromadzić całość dokumentacji i analiz dotyczących strat poniesionych przez Polskę w wyniku niemieckich działań w czasie II wojny światowej.

W dzisiejszym wydaniu programu „Koniec Systemu” Doroty Kani gośćmi byli: sekretarz parlamentarnego zespołu zajmującego się reparacjami od Niemiec Stanisław Pięta oraz rysownik Wojciech Korkuć.

Poseł Stanisław Pięta, pytany o straty spowodowane przez Niemców w czasie II wojny światowej oraz szacunkowe kwoty dotyczące reparacji wojennych należnych Polsce, podał szczegółowe wyliczeni.

- Powinniśmy mówić wyłącznie prawdę i fakty. To Niemcy zachowują się w sposób dość podły jak chociażby kwestia haniebnej kampanii propagandowej przypisującej Polsce odpowiedzialność za Holokaust. 3 biliony to jest kwota najmniejsza. Punktem wyjścia jest 250 miliardów złotych liczone w złotówkach z 1939 r. Brakuje 10-12 milionów Polaków, którzy byliby wśród nas. Ta potworna ludobójcza zbrodnia nie może przejść bez echa. Zwłaszcza, ze Niemcy prowadzą politykę pewnego zakamuflowania swojej historii – mówił poseł Pięta, parlamentarnego zespołu ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej.

Z kolei rysownik Wojciech Korkuć zwracał uwagę na to, jak wiele rzeczy rabowali Niemcy, zwłaszcza jeżeli chodzi o eksponaty ściśle związane z polską kulturą.

- Jest to udokumentowane – polska kultura odniosła gigantyczne straty. Niemcy rabowali z bardzo wielu miast co się dało – dzieła sztuki, meble czy nawet krawężniki z ulicy. Było bardzo dużo pociągów, transportów tuż po upadku powstania, które szły do Niemiec – mówił Korkuć.

Pytany o szczegóły funkcjonowania zespołu parlamentarnego zajmującego się kwestią reparacji, poseł Stanisław Pięta przedstawił plan działań na najbliższy czas.

-  Zespół będzie się zajmował wszelkimi aspektami reparacji i odszkodowań. Niemcy systematycznie niszczyli Warszawę już po opuszczeniu miasta przez powstańców i ludność cywilną. Nie widzę powodów byśmy mieli milczeć na ten temat. Za wyrządzoną krzywdę sprawca powinien zapłacić odszkodowania. To jest fundament cywilizacji rzymskiej, od której Niemcy chyba jeszcze się nie odcinają [...] Musimy pamiętać o różnych płaszczyznach rozmowy. Jest kwestia merytoryczna i kwestia polityczna. W mojej ocenie powinna powstać komisja złożona z historyków, ekonomistów, finansistów i polityków, która powinna w oparciu o dotychczasowe dokumenty przygotować ekspertyzę, szacunek strat, uwzględniający kwestię zadośćuczynienia – zaznaczył Stanisław Pięta.

 


Materiał dotyczący reparacji wojennych ukazał się w programie „Koniec systemu”, który jest emitowany w każdy wtorek o g. 21.30 na antenie Telewizji Republika – powtórki środa oraz niedziela. Odcinki tego programu można obejrzeć na stronie Telewizji Republika oraz na Facebooku: Koniec systemu.


Więcej na ten temat również w najnowszym wydaniu tygodnika „Gazeta Polska”:
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rebelianci porwali dwa statki

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere/CC0 Public Domain

  

Dwa statki należące do Korei Płd. zostały porwane przez rebeliantów Huti na Morzu Czerwonym - podało dzisiaj południowokoreańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Wcześniej powiązana z rebeliantami telewizja Al-Masirah informowała o przejęciu 3 jednostek.

W sumie rebelianci Huti przejęli trzy statki, z czego dwie jednosti to statki holujące platformy wiertnicze należące do Korei Południowej - powiedział agencji Reutera wysoko postawiony przedstawiciel służb dyplomatycznych w Seulu.

Operowały one w południowej części Morza Czerwonego - podał ze swej strony rzecznik międzynarodowej koalicji zwalczającej rebelię Huti pod wodzą Arabii Saudyjskiej.

W poniedziałek siły jemeńskiego rebelianckiego ruchu Huti podały, że "przechwyciły podejrzany statek" na Morzu Czerwonym - jednostkę, holującą południowokoreańską platformę wiertniczą. Lider wspieranych przez Iran Hutich Mohammed Ali al-Huti oświadczył, że "podejrzany" statek zostanie uwolniony, jeżeli uda się potwierdzić, że należy do Korei Południowej.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Wojna trwa tam od 2015 roku. Po stronie popieranego przez Zachód prezydenta al-Hadiego stoi koalicja sunnickich państw Zatoki Perskiej pod wodzą Arabii Saudyjskiej. Siły Huti, którzy pochodzą z północy kraju, wspierane są przez Iran i owarcie zwalczają rząd al-Hadiego.

W marcu 2015 roku, gdy interwencję w Jemenie rozpoczęła Arabia Saudyjska wraz z sojusznikami, konflikt uległ umiędzynarodowieniu. Jest on często postrzegany jako wojna zastępcza, prowadzona przez szyicki Iran i sunnicką Arabię Saudyjską w rywalizacji o dominującą pozycję w regionie.

Jej konsekwencją są zniszczenia i głód w Jemenie. ONZ mówi o najpoważniejszej katastrofie humanitarnej, z jaką mają do czynienia Narody Zjednoczone, w ostatnich latach - właśnie w Jemenie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl