Dorota Kania UJAWNIA: Punktem wyjścia ws. reparacji jest 250 miliardów złotych [liczone w złotówkach z 1939 r.]

/ en.wikipedia.org/wiki/Public_domain

  

Pod koniec września z inicjatywy PiS powołano parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej. Przewodniczącym zespołu został Arkadiusz Mularczyk, a sekretarzem – Stanisław Pięta. Zespół ma m.in. wykonać analizę oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec; poszuka rozwiązań prawnych czy wariantów dochodzenia tych roszczeń; zespół ma także zgromadzić całość dokumentacji i analiz dotyczących strat poniesionych przez Polskę w wyniku niemieckich działań w czasie II wojny światowej.

W dzisiejszym wydaniu programu „Koniec Systemu” Doroty Kani gośćmi byli: sekretarz parlamentarnego zespołu zajmującego się reparacjami od Niemiec Stanisław Pięta oraz rysownik Wojciech Korkuć.

Poseł Stanisław Pięta, pytany o straty spowodowane przez Niemców w czasie II wojny światowej oraz szacunkowe kwoty dotyczące reparacji wojennych należnych Polsce, podał szczegółowe wyliczeni.

- Powinniśmy mówić wyłącznie prawdę i fakty. To Niemcy zachowują się w sposób dość podły jak chociażby kwestia haniebnej kampanii propagandowej przypisującej Polsce odpowiedzialność za Holokaust. 3 biliony to jest kwota najmniejsza. Punktem wyjścia jest 250 miliardów złotych liczone w złotówkach z 1939 r. Brakuje 10-12 milionów Polaków, którzy byliby wśród nas. Ta potworna ludobójcza zbrodnia nie może przejść bez echa. Zwłaszcza, ze Niemcy prowadzą politykę pewnego zakamuflowania swojej historii – mówił poseł Pięta, parlamentarnego zespołu ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej.

Z kolei rysownik Wojciech Korkuć zwracał uwagę na to, jak wiele rzeczy rabowali Niemcy, zwłaszcza jeżeli chodzi o eksponaty ściśle związane z polską kulturą.

- Jest to udokumentowane – polska kultura odniosła gigantyczne straty. Niemcy rabowali z bardzo wielu miast co się dało – dzieła sztuki, meble czy nawet krawężniki z ulicy. Było bardzo dużo pociągów, transportów tuż po upadku powstania, które szły do Niemiec – mówił Korkuć.

Pytany o szczegóły funkcjonowania zespołu parlamentarnego zajmującego się kwestią reparacji, poseł Stanisław Pięta przedstawił plan działań na najbliższy czas.

-  Zespół będzie się zajmował wszelkimi aspektami reparacji i odszkodowań. Niemcy systematycznie niszczyli Warszawę już po opuszczeniu miasta przez powstańców i ludność cywilną. Nie widzę powodów byśmy mieli milczeć na ten temat. Za wyrządzoną krzywdę sprawca powinien zapłacić odszkodowania. To jest fundament cywilizacji rzymskiej, od której Niemcy chyba jeszcze się nie odcinają [...] Musimy pamiętać o różnych płaszczyznach rozmowy. Jest kwestia merytoryczna i kwestia polityczna. W mojej ocenie powinna powstać komisja złożona z historyków, ekonomistów, finansistów i polityków, która powinna w oparciu o dotychczasowe dokumenty przygotować ekspertyzę, szacunek strat, uwzględniający kwestię zadośćuczynienia – zaznaczył Stanisław Pięta.

 


Materiał dotyczący reparacji wojennych ukazał się w programie „Koniec systemu”, który jest emitowany w każdy wtorek o g. 21.30 na antenie Telewizji Republika – powtórki środa oraz niedziela. Odcinki tego programu można obejrzeć na stronie Telewizji Republika oraz na Facebooku: Koniec systemu.


Więcej na ten temat również w najnowszym wydaniu tygodnika „Gazeta Polska”:
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kim jest Jo Swinson? Twierdzi, że zatrzyma brexit

zdjęcie ilustracyjne / stux; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

39-letnia Jo Swinson została wybrana na nową liderkę brytyjskich proeuropejskich Liberalnych Demokratów. Jest pierwszą w historii kobietą na tym stanowisku. Zapowiada „walkę życia” przeciwko planowanemu wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W głosowaniu wśród członków partii Swinson pokonała byłego ministra ds. energii i zmian klimatu w koalicyjnym rządzie premiera Davida Camerona, Eda Daveya, zdobywając aż 63 proc. z 76,4 tys. oddanych głosów. Jest pierwszą w historii osobą urodzoną w latach 80., która stanęła na czele któregokolwiek z największych brytyjskich ugrupowań politycznych.
 
Nowa szefowa liberałów zapowiedziała w pierwszym przemówieniu na nowym stanowisku, że jest „gotowa na walkę życia” w celu zatrzymania procesu opuszczania Wspólnoty. Jak oceniła, krytykowana przez niektórych polityków idea liberalizmu „żyje i rozkwita w obliczu nacjonalizmu, populizmu i katastrofy brexitu”.
 
Stoję przed wami nie tylko jako liderka Liberalnych Demokratów, ale jako kandydatka na stanowisko premiera. Moje ambicje dotyczące naszej partii, ruchu i kraju nie mają ograniczeń. Jestem gotowa poprowadzić moje ugrupowanie do wyborów i zwyciężyć.
- podkreśliła.
 
Jo Swinson oceniła jednocześnie, że faworyt do objęcia urzędu premiera Wielkiej Brytanii, były minister spraw zagranicznych Boris Johnson, „nie nadaje się na szefa rządu”.
 
Zatrzymanie Borisa i brexitu jest moim pierwszym priorytetem jako liderki. Ta praca zaczyna się od zwycięstwa w (zaplanowanych na 1 sierpnia – przyp. red.) wyborach uzupełniających w Brecon i Radnorshire (...), osłabieniu cienkiej większości parlamentarnej Johnsona i przybliżeniu nas o krok do powstrzymania wyjścia z UE.
- zapowiedziała.
 
Liderka Liberalnych Demokratów zaapelowała także do posłów rządzącej Partii Konserwatywnej i opozycyjnej Partii Pracy o wspólną walkę przeciwko „nacjonalizmowi i populizmowi”, zapewniając, że „jej drzwi są zawsze otwarte”.

Nadeszła pora na wspólną pracę, a nie plemienne zachowania.
- przekonywała.
 
Liberalni Demokraci mają 12 posłów i są najbardziej proeuropejskim ugrupowaniem na brytyjskiej scenie politycznej. W ostatnich miesiącach poparcie tej partii znacząco wzrosło. W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego zajęła drugie miejsce z poparciem 20 proc. Wyborców, tuż za za eurosceptyczną Partią Brexitu, ale przed obu największymi ugrupowaniami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl