„Jamajka” nabiera kształtów

  

Negocjacje koalicyjne w Niemczech wchodzą w decydującą fazę. Jeśli wierzyć przeciekom, mowa jest obecnie o podziale stanowisk w ramach tzw. układu jamajskiego (CDU, Zieloni i liberalna FDP).

Christian Lindner, szef FDP, miałby być ministrem finansów. To dla Polski dobra wiadomość, bo Lindner nie chce łożyć na plan Emmauela Macrona i budować Europy dwóch prędkości. Bardziej problematyczna z punktu widzenia Warszawy jest natomiast kandydatura na szefa niemieckiej dyplomacji. Zdaniem „Spiegla” faworytem jest lider Zielonych Cem Özdemir. Özdemir opowiada się zaś za niekorzystnym dla Polski szybkim wycofaniem węgla z europejskiej energetyki. Można się po nim również spodziewać silnej presji odnośnie do przyjmowania migrantów oraz ostrej krytyki reform wprowadzanych przez PiS. Özdemir znany jest z wyrazistych progresywistycznych poglądów. Jest też zwolennikiem multikulturalizmu, sam zresztą pochodzi z imigranckiej (tureckiej) rodziny i określa się jako „świecki muzułmanin”. Jego kandydatura ma jednak dla Polski ważną zaletę. Jest on mianowicie znacznie mniej prorosyjski niż poprzednicy. To chyba obecnie jedyne dla nas pocieszenie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts