Koniec z fałszerstwami! Nadchodzą zmiany w prawie wyborczym

Kamery w lokalach wyborczych, przezroczyste urny do głosowań, jednolite karty wyborcze, a także likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach w mniejszych miastach i zakaz równoległego startu kandydatów na różne stanowiska. Takie zapisy znajdą się w projekcie nowego Kodeksu wyborczego, który złoży w najbliższym czasie PiS - czytamy w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".

Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Zmiany w prawie wyborczym prezes PiS-u zapowiedział podczas Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” w Spale. Jarosław Kaczyński podzielił propozycje zmian na dwie części: pierwsza to kwestie techniczne, a druga – polityczne. Do pierwszej grupy zaliczył kamery w komisjach, urny oraz produkcję i przechowywanie kart wyborczych. Zmiany te były wielokrotnie zapowiadane i nie budzą większych kontrowersji.

Trudniejszy jest aspekt polityczny. Jarosław Kaczyński zakłada likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach w mniejszych miejscowościach. Zdaniem prezesa PiS-u, takie rozwiązanie rodzi wiele patologicznych zjawisk. Rzeczywiście okręgi w mniejszych miejscowościach są tak małe, że premiuje to obecnych radnych. W wielu miejscach jest również tak, że podział mandatów nie odzwierciedla poparcia dla partii.

– To jest niedemokratyczne. Stwarza ryzyko nadużyć i  trzeba to zlikwidować

– mówił Kaczyński w Spale.

Zmiany nie podobają się opozycji.

– Z  naszej perspektywy likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych w  wyborach samorządowych jest nie do przyjęcia. To próba całkowitego upartyjnienia samorządu

– mówi „Codziennej” Jakub Kulesza, rzecznik prasowy ruchu Kukiz’15. 

Przeciwko będzie z pewnością PO, która twierdzi, że to zmiana prawa wyborczego pod konkretną partię.

– Każde takie intencjonalne grzebanie w ordynacji wyborczej jest złe

– ocenia Jacek Protas z PO.

Cały tekst dotyczący planów zmian w Kodeksie wyborczym znajdą Państwo w dzisiejszym, wtorkowym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie".

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#jarosław kaczyński #wybory #kodeks wyborczy #prawo wyborcze #ordynacja wyborcza

Jacek Liziniewicz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo