Wiadomo, gdzie powstanie najnowocześniejsze więzienie w Polsce

Zapadła decyzja o tym, że najnowsze więzienie w Polsce powstanie w gminie Żelazków (powiat kaliski). Jego koszt szacuje się na 250 mln złotych. Informację tę przekazała poseł Joanna Lichocka z Prawa i Sprawiedliwości.

Filip Błażejowski/Gazeta Polska

O lokalizację więzienia ubiegało się kilka regionów kraju. W mediach pojawiały się informacje, że zlokalizowane może być m.in. w Opolu, Sanoku. Były też zapowiedzi, że może to być teren Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Szczypiornie w Kaliszu.

Joanna Lichocka poinformowała, że decyzja w Ministerstwie Sprawiedliwości zapadła i wybrana została lokalizacja w gminie Żelazków.

Na początku swojej kadencji obiecywałam, że będę robić wszystko, żeby do Kalisza płynęły inwestycje i żeby przybywały miejsca pracy. Powstanie w regionie nowej jednostki penitencjarnej obiecałam też pracownikom likwidowanego więzienia w Kaliszu. W rozmowach ze mną martwili się, że stracą miejsca pracy raz na zawsze lub będą musieli przenosić się w inne części kraju – wyjaśniła.

Wójt Żelazkowa Sylwiusz Jakubowski powiedział, że grunty wyceniane na 50 mln zł zostały tydzień temu przekazane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Poznaniu, który koordynuje inwestycję.

Został podpisany list intencyjny, w ramach którego ja mam zobowiązanie jako gmina do podłączenia wodociągów, kanalizacji i stworzenia drogi technicznej, którą już wykonałem. Można już praktycznie rozpoczynać budowę – zapewnił.

Podczas konferencji poinformowano też, że teren przyszłego zakładu karnego nie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie domów.

Poseł PiS zaznaczyła, że właśnie znalezienie odpowiednich do tego celu terenów było największym problemem.

Żeby móc zrobić inwestycję potrzebny był grunt. W poszukiwania włączyli się parlamentarzyści PiS z okręgu wyborczego kalisko-leszczyńskiego. Wójt Jakubowski bardzo szybko przygotował niezbędną dokumentację. To jest bardzo wartościowa inwestycja, która przyniesie pieniądze i 250 miejsc pracy dla regionu – dodała.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#więzienie #inwestycja #Ministerstwo Sprawiedliwości #Joanna Lichocka

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo