Potężna demonstracja siły USA. Lotniskowiec i myśliwce w pobliżu Półwyspu Koreańskiego

Siły Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych rozpoczęły pięciodniowe ćwiczenia na wodach w pobliżu Półwyspu Koreańskiego. Bierze w nich udział 40 okrętów, w tym lotniskowiec USS Ronald Reagan, a także myśliwce i śmigłowce.

skeeze/pixabay.com

Obecnie celem manewrów jest – jak powiedział dziennikarzom rzecznik strony południowokoreańskiej Dzang Wuk – przećwiczenie reakcji na ewentualne prowokacje Korei Północnej na morzu, a także poprawa zdolności operacyjnych sił sojuszniczych.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że USA wysłały cztery nowoczesne myśliwce – dwa F-22 i dwa F-35 – na pokazy lotnicze, rozpoczynające się jutro w Seulu. Według AP, może to być kolejna demonstracja siły, po ubiegłotygodniowym przylocie do Korei Południowej dwóch amerykańskich bombowców B-1B z bazy na wyspie Guam.

Pjongjang nie zareagował jeszcze na rozpoczęcie ćwiczeń. W piątek północnokoreańskie MSZ oskarżało Stany Zjednoczone o „prowokacyjne” wysłanie lotniskowca i innych sił w pobliże Półwyspu Koreańskiego. Ponownie zagrożono wystrzeleniem pocisków rakietowych w pobliże Guamu.

Korea Północna przeprowadziła we wrześniu szóstą już i największą z dotychczasowych próbę nuklearną, a w lipcu dwie próby z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi.

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson powiedział w wywiadzie dla CNN, że w z związku z napięciem i zagrożeniem związanym z Koreą Północną „wysiłki dyplomatyczne będą kontynuowane aż spadnie pierwsza bomba”.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Półwysep Koreański #Korea Północna #Korea Południowa #USA #lotniskowiec #myśliwiec #manewry

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo