Włoska gazeta w ohydny sposób obraziła Polaków. To nie pozostało bez echa

/ Wikimedia Commons/ G.dallorto

  

Znana z propagowania lewicowych haseł włoska gazeta „Corriere della Sera” zaatakowała Polaków. Wypisywano brednie dotyczące odpowiedzialności Polaków za holocaust. Obrażano katolików z Polski, wykorzystując do tego autorytet św. Jana Pawła II. Autor tekstu doczekał się reakcji ambasady RP w Rzymie. – Zamieszczone we włoskim dzienniku "Corriere della Sera" oskarżenia o odpowiedzialność Polaków w Holokauście są bezpodstawne, fałszywe i niezrozumiałe – czytamy w liście placówki.

Włoski dziennik „Corriere della Sera" opublikował skandaliczny tekst o akcji "Różaniec do granic". Artykuł napisał niejaki Gian Antonio Stella - obraził katolików z Polski, wykorzystał do tego autorytet św. Jana Pawła II, a nawet wypisywał brednie o odpowiedzialności Polaków za holocaust.

Do paszkwilu, jaki ukazał się w gazecie odniosła się ambasada RP w Rzymie. List placówki w tej sprawie opublikowano na łamach "CdS".

Polska ambasada wyraziła „zaniepokojenie” z powodu zawartości komentarza, „zdumienie” jego stwierdzeniami i „rozgoryczenie” konkluzjami, bo - jak podkreśliła - nie tylko przywołuje on „antyhistoryczne zarzuty antysemityzmu”, ale również jest w nim mowa o odpowiedzialności Polaków.

W nocie przypomniano o Polakach, którzy otrzymali tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata i o tym, że Polska najdłużej walczyła z „nazistowską tyranią” .

Na polskim terytorium, okupowanym przez niemieckich nazistów nie istniał ani jeden ośrodek, który współpracowałby z najeźdźcami

 - zapewniła polska ambasada.

W liście mowa jest też o grobach żydowskich żołnierzy pochowanych na cmentarzach wojennych, między innymi na Monte Cassino.

To wszystko czyni bezpodstawnymi i niezrozumiałymi oskarżenia wobec Polaków o rzekomą „osobistą odpowiedzialność w Holokauście”

- dodała ambasada. Oskarżenia takie uznała za fałszywe i „głęboko niesprawiedliwe wobec historii i godności ludzi, Polaków i nie tylko”.

List ambasady we Włoszech jest reakcją na komentarz „Wojtyła i braterstwo. Nie zapominajmy o nim” na temat inicjatywy „Różaniec do Granic” w Polsce. Tekst ukazał się w "Corriere della Sera" 11 października.

Pod wydrukowanym dziś listem zamieszczono replikę autora tekstu. Stella przypomniał m.in. słowa przeprosin za postawy niektórych Polaków, jakie wobec przywódców Izraela i wspólnoty żydowskiej wygłosili byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, a także prymas Polski kardynał Józef Glemp w Jedwabnem.

Stella kończy pytaniem: „Czemu te wszystkie przeprosiny, skoro wszyscy Polacy w sprawie antysemityzmu mają spokojne sumienie?”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Morawiecki: dziękuję za każdy ze 133 687 głosów i tysiące uściśniętych dłoni

/ Adam Guz/KPRM

  

- Dziękuję za każdy ze 133 687 głosów, które pozwoliły mi uzyskać mandat posła z Górnego Śląska. Dziękuję za tysiące rozmów i uściśniętych dłoni podczas spotkań na Śląsku i w całym kraju - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Niedzielne wybory do Sejmu wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 43,59 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc. głosów), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.). PiS będzie w najbliższej kadencji Sejmu dysponować 235 mandatami, KO - 134, SLD - 49, PSL - 30, a Konfederacja - 11.

"Dziękuję za każdy ze 133 687 głosów, które pozwoliły mi uzyskać mandat posła z Górnego Śląska. Dziękuję za tysiące rozmów i uściśniętych dłoni podczas spotkań na Śląsku i w całym kraju. Obiecywałem ciężką pracę dla Polski. Z tak dużym poparciem jest ona zawsze lżejsza"

- napisał Mateusz Morawiecki.

W wyniku niedzielnych wyborów Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość uzyskał 48 mandatów w Senacie. Koalicja Obywatelska PO N IPL ZIELONI – 43 mandaty. KW Polskie Stronnictwo Ludowe – trzy, a KW Sojusz Lewicy Demokratycznej – dwa. W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska). 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna,pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl