Amerykańscy żołnierze na festynie „Dzień NATO”

Ambasada USA w Warszawie/twitter.com

  

Cztery jednostki Sojuszu Północnoatlantyckiego, które mają swoją siedzibę w Bydgoszczy, zaprezentowały się podczas festynu "Dzień NATO". W imprezie wzięli udział też amerykańscy żołnierze, którzy zatrzymali się w drodze na służbę w ramach batalionowej grupy bojowej do Orzysza.

Na Wyspie Młyńskiej można było zapoznać się z działalnością Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC), Centrum Eksperckiego Polski Wojskowej (MP CoE), Jednostki Integracji Sił NATO (NFiU) i 3. Batalionu Łączności(NSB).

W imieniu wszystkich szefów jednostek NATO z siedzibą w Bydgoszczy chcę zacząć od słów podziękowania dla mieszkańców Bydgoszczy za ogromne poparcie i fantastyczną atmosferę jakiej wszyscy sojusznicy NATO doświadczają w Bydgoszczy. Minęło już 13 lat, kiedy w 2004 r. powstało - jako pierwsze dowództwo - Centrum Szkolenia Sił NATO. Od tej pory żołnierze NATO stali się integralną częścią lokalnego krajobrazu

- mówił dowódca JFTC gen. dyw. Wilhelm Gruen.

Podkreślił, że w kolejnych latach w Bydgoszczy rozpoczęły działalność kolejne jednostki.

Zgadzamy się, że Bydgoszcz była właściwym wyborem dla naszej siedziby. Czujemy się tutaj jak w domu. Przyjazna atmosfera i wparcie otrzymywane od władz i mieszkańców Bydgoszczy sprawiają, że nasza służba i życie stają się łatwiejsze, a także pełniejsze"

- dodał gen. dyw. Gruen.

Największe zainteresowanie uczestników festynu wzbudzili amerykańscy żołnierze i ich sprzęt nalezący do 3. batalionu 2. Pułku Kawalerii. Amerykanie są w trakcie przemieszczania z koszar Rose w Niemczech do Orzysza, gdzie zastąpią 2. batalion z ich pułku, który jako pierwszy podjął misję w Polsce w ramach tzw. wysuniętej wzmocnionej obecności NATO.

Nasza grupa bojowa będzie przejmować misję odstraszającą w okolicach Orzysza. Nasza formacja, w skład której wchodzą żołnierze Chorwacji, Rumuni i Wielkiej Brytanii oraz żołnierze z całych Stanów Zjednoczonych będzie miała okazję pokazać stanowczą postawę Sojuszu, a także wzorową współpracę

- pokreślił ppłk Scott Chenney.

Mieszkańcy Bydgoszczy, zwłaszcza najmłodsi fotografowali się z amerykańskimi żołnierzami na tle sprzętu bojowego. Były to m.in. kołowe transportery opancerzone w wersji do przewozu i wyposażone w armaty kalibru 105 mm czy lekka haubica kalibru 155 mm.

Jednostki NATO z Bydgoszczy zorganizowały punkty z materiałami informacyjnymi i gadżetami. Ze względu na charakter działalności nie wszystkie zaprezentowały sprzęt. Jedynie 3. Batalion Łączności pokazał m.in. terminale satelitarne i radiostacje na samochodach, a Jednostka Integracji Sił NATO - broń strzelecką.

Prezentacji jednostek NATO towarzyszyły wystawy sprzętu polskich jednostek wojskowych i Muzeum Wojsk Lądowych.

W ramach "Dnia NATO" odbyły się też m.in. występy orkiestry wojskowej, dziecięcych i młodzieżowych zespołów muzycznych, a także pokazy musztry paradnej, biegi na orientację i wyścigi smoczych łodzi na Brdzie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Timmermans o współpracy z Wojciechowskim. Jak zareagował na kandydata z Polski?

/ By Michael Thaidigsmann - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76392264; Telewizja Republika

  

Frans Timmermans został kandydatem na stanowisko wiceszefa Komisji Europejskiej ds. zielonego ładu. Oznacza to, że nie będzie już zajmował się praworządnością, ale przy sprawowaniu swojej nowej funkcji będzie musiał współpracować z komisarzem ds. rolnictwa, na którego kandydatem jest Janusz Wojciechowski. Timmermans zabrał głos, jak widzi ewentualną współpracę.

Holender, który w nowej Komisji Europejskiej ma nadzorować m.in. rolnictwo, był pytany, czy problematyczny jest dla niego fakt, że wobec Wojciechowskiego postępowanie prowadzi Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

[polecam:https://niezalezna.pl/287456-timmermans-bedzie-musial-wspolpracowac-z-wojciechowskim-znamy-sklad-nowej-ke]

Odpowiedział, że nie widzi żadnego problemu w tym, by współpracować z Wojciechowskim. Wskazał, że stanowisko komisarza ds. rolnictwa będzie istotne w kontekście zmian klimatycznych.

"Jeśli chcemy dokonać zmian w Europie we właściwym kierunku, musimy zmienić wspólną politykę rolną" 

- powiedział.

Wyjaśnił, że chodzi o stworzenie "zrównoważonego" rolnictwa, które będzie funkcjonowało w poszanowaniu bioróżnorodności i będzie jak najlepiej wykorzystywało surowce naturalne.

"Nie widzę żadnych przeszkód, by z nim (Wojciechowskim) współpracować, gdy zostanie zaakceptowany przez Parlament Europejski"

- podsumował Timmermans.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl