Abp Polak: Miłość przewyższa wszelką wiedzę

Udostępnij

– Miłość przewyższa wszelką wiedzę (…), ale miłość nie znosi wiedzy, nie pozbawia człowieka dążenia do prawdy – mówił prymas Polski abp Wojciech Polak w czasie mszy św. z udziałem biskupów zgromadzonych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II na 377. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Metropolita gnieźnieński wygłosił w sobotę homilię podczas mszy świętej rozpoczynającej drugi dzień obrad KEP. Zebranie plenarne KEP odbywa się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, który świętuje 100-lecie istnienia.

Miłość przewyższa wszelką wiedzę (…), ale miłość nie znosi wiedzy, nie pozbawia człowieka dążenia do prawdy. Więcej, domaga się, żeby człowiek w miłości wkorzeniony i ugruntowany starał się umysłem, sercem, duchem swoim ogarnąć, czym jest szerokość, długość, wysokość, głębokość. Ma poznać siebie i świat, a poznając – świadomie przemieniać, czyniąc sobie poddanym; (…) obdarzony przez Boga inteligencją, kształtować relacje odpowiedzialności i wzajemności między sobą i światem
– powiedział prymas.

Abp Polak przypomniał, że założyciel KUL ks. Idzi Radziszewski przedkładając w 1918 r. ówczesnemu Episkopatowi Królestwa Polskiego projekt powołania do istnienia uniwersytetu zaproponował, aby patronem tej uczelni uczynić Najświętsze Serce Jezusa. 

Bóg ma serce. Objawia swe serce w Jezusie Chrystusie, w nim odkrywa nam swoją miłość do nas, miłość wyprzedzającą, bezwarunkową.(…) Nie jest tylko Panem nieba i ziemi, ale ojcem czułym, wrażliwym na los swoich dzieci
– tłumaczył.

Prymas powiedział, że serce w języku biblijnym oznacza ludzkie duchowe wnętrze, szczególnie – sumienie. Przywołując nauczanie Jana Pawła II podkreślił, że człowiek „otwiera się na wspaniały świat ludzkiej wiedzy” i choć stosowane są różne kryteria oceny i miary człowieka, to trzeba „odważyć się, by przyjąć miarę, którą zostawił nam Chrystus, a to jest miara serca”.

Człowieka trzeba mierzyć miarą serca (…). Człowieka trzeba mierzyć miarą sumienia, miarą ducha, który jest otwarty na Boga
– mówił abp Polak.

Prymas wskazywał na różne możliwe powody, dla których ks. Radziszewski zaproponował patronat Najświętszego Serca Jezusa dla KUL. Wśród nich wymienił założenie nie tylko intelektualnego pogłębiania wiary studentów i pracowników, ale przede wszystkim uprawiania „nauki uwzględniającej wymiar religijny prowadzonej działalności i relacji międzyludzkich”. 

Taki patronat zobowiązuje, od samego początku istnienia tej uczelni
– dodał abp Polak.

Zebranie plenarne KEP po raz pierwszy w historii odbywa się na KUL. Uczestniczy w nim ponad 90 biskupów z całej Polski. Obrady rozpoczęły się piątek i potrwają do niedzieli – w tym dniu biskupi wezmą udział w setnej inauguracji roku akademickiego KUL.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Tagi
Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts