Miłośnik nazistów na listach Tuska » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Trwa 377. zebranie plenarne episkopatu – ZDJĘCIA

W Lublinie – po raz pierwszy w tym mieście – rozpoczęło się 377. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu. Biskupi włączą się w obchody 100-lecia powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

twitter.com/EpiskopatNews

Obrady KEP potrwają do niedzieli. W tym dniu biskupi wezmą udział w setnej inauguracji roku akademickiego KUL. Gospodarzem 377. Zebrania Plenarnego KEP jest metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

Episkopat Polski na 377. Zebraniu Plenarnym w Lublinie #KEP @ArchLubelska @KUL_Lublin @RzecznikArchLub pic.twitter.com/dn7C5Nhh9r

— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) 13 października 2017

Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik poinformował podczas briefingu przed rozpoczęciem obrad KEP, że ich głównymi tematami będą sprawy duszpasterstwa młodzieży oraz rodzin, zagadnienia dot. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, a także działalność Caritas Polska. 

Obrady KEP mają cztery filary: modlitewny, informacyjny, decyzyjny i braterski
– podkreślił rzecznik episkopatu.

Zaczynamy 377. Zebranie Plenarne Episkopatu
Lublin - KUL, 13-15 października 2017 r. pic.twitter.com/xqx7KezTX3

— Mirosław Milewski (@BpMMilewski) 13 października 2017

Sprawowane będą dwie główne msze św. Pierwsza odbędzie się jutro o godz. 8.00 w kościele akademickim KUL, będzie jej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak. Uroczysta msza św. inaugurująca rok akademicki KUL odbędzie się w niedzielę o godz. 8.30 w archikatedrze lubelskiej, głównym celebransem będzie przewodniczący KEP, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, który także wygłosi homilię.

Abp Budzik przypomina, że KUL to trzeci najstarszy uniwersytet w Polsce, po Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim.

Z Lublinem i z KUL związani są dwaj najwybitniejsi przedstawiciele Kościoła dwudziestego wieku: Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński i papież Jan Paweł II. Prymas Wyszyński po drugiej wojnie światowej był przez niecałe trzy lata biskupem lubelskim. Uniwersytet przez całe życie leżał mu na sercu, był jego wychowankiem, uczestniczył w inauguracjach roku akademickiego. Z kolei Jan Paweł II to najwybitniejszy profesor w historii KUL. Przez 24 lata jako kapłan, biskup, arcybiskup i kardynał przyjeżdżał z wykładami na uniwersytet, który w jakiś sposób go współkształtował
– powiedział metropolita lubelski.

Rozpoczyna się 377. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Lublinie @KUL_Lublin @ArchLubelska pic.twitter.com/Uz6x88zCQe

— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) 13 października 2017

Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP bp Marek Solarczyk poinformował, że biskupi omówią m.in. kwestie związane z planami i wyzwaniami dotyczącymi duszpasterstwa młodych ludzi w Polsce i przygotowań do uczestnictwa w ŚDM 2019 w Panamie. Podkreślił, że biskupi będą poruszali kwestie związane nowym programem duszpasterskim dla młodzieży, zatytułowanym „Oto ja”.

 



Źródło: episkopat.pl, niezalezna.pl

 

#Konferencja Episkopatu Polski #KUL #biskupi #Episkopat #Lublin

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo