Madryt daje Katalonii pięć dni

Hiszpański rząd dał pięć dni szefowi katalońskich władz Carlesowi Puigdemontowi na wyjaśnienie, czy ogłosił niepodległość regionu - podała agencja EFE, powołując się na oficjalne źródła. Termin ten mija w poniedziałek.

Victor Iglesias/freeimages.com

Według źródeł, w wezwaniu, które rząd w Madrycie wysłał dziś Puigdemontowi, napisano, że jeśli potwierdzi on secesję, to będzie miał czas do czwartku na skorygowanie swego stanowiska i uniknięcie uruchomienia artykułu 155 hiszpańskiej konstytucji. Artykuł ten umożliwia zawieszenie autonomii regionu.

Tymczasem premier Hiszpanii Mariano Rajoy odrzucił w środę możliwość negocjacji, by rozwiązać kryzys wokół Katalonii. Wezwał regionalne władze w Barcelonie do przestrzegania prawa i skrytykował "bajki" opowiadane przez katalońskich separatystów.

Nie istnieje możliwość mediacji między prawem demokratycznym a nieposłuszeństwem, a bezprawiem

- podkreślił Rajoy w hiszpańskim parlamencie, Kongresie Deputowanych, przedstawiając swój punkt widzenia na temat sytuacji w Katalonii. Wczoraj katalońscy separatyści podpisali deklarację wzywającą inne państwa do uznania "republiki Katalonii".

Czytaj więcej: Separatyści z Katalonii spuścili z tonu. I „zawiesili” odłączenie się od Hiszpanii

Rajoy ocenił, że "ani jeden kraj na świecie" nie wziął na serio referendum ws. niepodległości Katalonii, które odbyło się 1 października

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Katalonia #Hiszpania

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo